Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament cioci i wujka a zachowek dla rodziny

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 23.12.2017

Mój wujek zmarł w 2014 r. W testamencie do całości spadku powołał swoją żonę. Niestety ciocia nie doczekała sprawy spadkowej, zmarła niecały rok po wujku. W razie śmierci obojga zgodnie z testamentem ja (czyli siostrzeniec cioci) zostałem powołany do całości spadku. Zostało wydane postanowienie sądowe, że otrzymuję spadek. Nadmieniam, że ciocia i wujek nie mieli dzieci oraz ich rodzice również już nie żyją. Rodzina wujka: siostra, brat i dwóch siostrzeńców wystąpiło do mnie z wezwaniem do zapłaty zachowku. Czy faktycznie się im on należy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Testament cioci i wujka a zachowek dla rodziny

Fot. Fotolia

Krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia.”

 

„Art. 992. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.”

 

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. W tym kręgu nie znajduje się rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa osoby zmarłej.

 

Artykuł 991 wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią ani brat, ani siostra nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym – przepis mówi bowiem: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą.

 

Reasumując, rodzeństwu zmarłego ani ich dzieciom nie przysługuje roszczenie o zachowek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 4 =

»Podobne materiały

Darowizna sprzed kilkunastu lat a prawo do zachowku

Trzy lata temu zmarła moja mama. Po jej śmierci dowiedziałem się, że swoje mieszkanie darowała wnukowi (synowi mojego żyjącego brata) kilkanaście lat temu, co utrzymywane było w tajemnicy. Czy mogę ubiegać się od bratanka o zachowek?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »