Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 30.01.2008

Artykuł omawia kwestie związane z terminami zapłaty w transakcjach handlowych oraz z konsekwencjami opóźnienia w zakresie odsetek przysługujących z tego tytułu.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W kwestii określania terminów zapłaty, strony transakcji handlowej (rozumianej jako umowa, której przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli strony tej umowy zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową), mają bardzo szeroką swobodę. Co do zasady, ustawodawca pozostawił to zagadnienie ich zgodnej woli, nie wprowadzając żadnych, szczególnych ograniczeń.

 

Kierując się jednak potrzebą zapobiegania zatorom płatniczym i wymuszaniu przez silniejszych kontrahentów dłuższych niż 30-dniowe terminów regulowania należności za dostarczone towary bądź usługi, Parlament RP przyjął ustawę z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139 poz. 1323 z późn. zm.– dalej zwana ustawą), z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2004 r.

 

W ustawie szczegółowo uregulowano i określono uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika odnośnie terminów zapłaty za dostarczone towary, bądź świadczone usługi, jeżeli strony zawarły umowę w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą i w niej określiły termin, jak również wtedy, kiedy termin zapłaty w ogóle nie został w umowie określony.

 

Każdy przedsiębiorca w obrocie handlowym występuje w podwójnej roli – wierzyciela i dłużnika.

 

Zgodnie z art. 5 ustawy, „jeżeli w umowie, w której dany przedsiębiorca jest wierzycielem, przewidziano termin płatności dłuższy niż 30 dni, to ów przedsiębiorca może żądać odsetek ustawowych (obecnie 11,5% w skali roku) za okres od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego (np. po przekazaniu towaru) i dostarczeniu faktury lub rachunku – do dnia zapłaty, ale za okres nie dłuższy niż do dnia wymagalności roszczenia” (np. terminu wskazanego na fakturze lub w umowie).

 

Jeżeli również po terminie wymagalności roszczenia dłużnik nie zapłaci, wówczas od tego dnia biegnie termin do naliczenia odsetek w wysokości równej odsetkom stosowanym w realizacji zobowiązań podatkowych (wyliczonych na podstawie art. 56 ustawy – Ordynacja podatkowa, tzw. odsetki karne, obecnie 13% w skali roku), chyba że strony uzgodniły odsetki wyższe.

 

Jeżeli w transakcjach, w których dany przedsiębiorca jest wierzycielem, w umowie w ogóle nie określono terminu płatności, to wówczas temu przedsiębiorcy przysługują odsetki ustawowe (bez żadnego wezwania) za okres od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego – do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia (w przypadku umów, w których nie określono terminu płatności, świadczenie staje się wymagalne niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do zapłaty). W razie, kiedy zapłata nie zostanie dokonana w terminie wymagalności świadczenia pieniężnego, wówczas przedsiębiorca – wierzyciel winien otrzymać od dłużnika odsetki wyliczone w wysokości odsetek za opóźnienie w realizacji zobowiązań podatkowych, zgodnie ze wskazaną wyżej podstawą.

 

Uprawnienia przedsiębiorcy – wierzyciela są zatem dosyć szerokie.

 

Natomiast w interesie przedsiębiorcy – dłużnika jest, aby terminy płatności były zawsze ustalone w umowie, bądź porozumieniu (z zachowaniem formy pisemnej dla celów dowodowych). Wówczas, kiedy termin płatności będzie dłuższy niż 30 dni, istnieje możliwość, że  wierzyciel nie będzie dochodził odsetek ustawowych od 31 dnia płatności do dnia wymagalności (tj. do dnia płatności ustalonego miedzy stronami) skoro sam zgodził się na wydłużony termin płatności.

 

Należy mieć na uwadze to, iż strony nie mogą wyłączyć lub ograniczyć uprawnień wierzyciela lub obowiązków dłużnika określonych w ustawie i w sytuacji gdy termin płatności nie został ustalony, wierzycielowi zawsze, bez odrębnego wezwania, przysługują odsetki ustawowe. W zależności od tego, czy przedsiębiorca w takich transakcjach handlowych będzie występować jako wierzyciel, czy dłużnik, będą mu odpowiednio przysługiwać odsetki (bez wezwania), bądź będzie zobowiązany do ich zapłaty (bez wezwania wierzyciela).

 

Należy stwierdzić, że negocjując terminy płatności w transakcjach handlowych strony winny dokonać kalkulacji opłacalności ustalania dłuższych niż 30-dniowe terminów płatności. Nie można bowiem wykluczyć, że wierzyciel, od którego uznania zależy dochodzenie odsetek ustawowych po tym terminie, bądź rezygnacja z nich, może zmienić w tym zakresie swoje stanowisko, w zależności od układających się stosunków handlowych z dłużnikiem.

 

Podsumowując:

 

  1. Najlepiej, żeby termin zapłaty w transakcjach handlowych został wyraźnie określony przez strony w umowie, a nadto nie przekraczał on 30 dni, licząc od daty spełnienia świadczenia niepieniężnego.
  2. Jeżeli termin zapłaty musi być dłuższy niż 30 dni, to należy ustalić go w umowie i płacić w terminie, celem zminimalizowania ewentualnych roszczeń odsetkowych kontrahenta wyłącznie do odsetek ustawowych, przysługujących od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego.
  3. Jeżeli terminu płatności nie ustalono w umowie, to należy zapłacić w terminie wskazanym w fakturze lub wezwaniu do zapłaty – wtedy wierzyciel ma prawo jedynie do odsetek ustawowych, liczonych od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wskazanego na fakturze bądź wezwaniu.
  4. Najmniej korzystna sytuacja – kiedy nie ma ustalonego terminu płatności w umowie, a dłużnik spóźnia się z zapłatą w terminie wskazanym w dokumencie lub fakturze (wierzyciel nalicza odsetki ustawowe, a następnie, od dnia wymagalności – tj. terminu wskazanego w fakturze bądź wezwaniu do zapłaty – odsetki karne, zgodnie z art. 56 ustawy – Ordynacja podatkowa).

 

Na marginesie należy wspomnieć, że przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do długów objętych postępowaniami prowadzonymi na podstawie przepisów prawa upadłościowego i prawa układowego oraz umów, na podstawie których są wykonywane czynności bankowe (art. 4 ustawy).Stan prawny obowiązujący na dzień 30.01.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus II =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Niedotrzymanie terminu wykonania usługi

Jako wykonawca mebli na zamówienie nie dotrzymałem terminu wykonania usługi zgodnie z umową. Opóźnienie wyniesie ok. 20 dni. Klientka żąda 30% wartości zamówienia w formie odszkodowania lub zwrotu zaliczki i demontażu mebli. Jak się bronić? 

wizytówka Szukamy prawników »