Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin wypowiedzenia

Termin wypowiedzenia umowy o pracę określa Kodeks pracy. Termin wypowiedzenia jest zależny od czasu, jaki pracownik przepracował w danej firmie, a także ewentualnie od typu umowy. Dowiedz się więc, jaki termin wypowiedzenia obowiązuje w Twojej sytuacji – przeczytaj o tym w naszych materiałach lub zadaj pytanie prawnikowi.

 O ile postanowienia umowy nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego ani ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa (art. 8 Kodeksu pracy), o tyle mogą one w dowolny sposób kreować rozwiązanie stosunku pracy, w tym obiektywnie na niekorzyść pracownika (ze skróceniem terminu wypowiedzenia).

Tym samym jednym z postanowień porozumienia może być rozwiązanie umowy z krótszym terminem wypowiedzenia bądź nawet bez tego okresu.

Jeżeli pracownik lub pracodawca zdecydowałby się rozwiązać umowę w drodze wypowiedzenia, z mocy prawa przewidziany jest okres wypowiedzenia w wymiarze określonym w ustawie. Dla Pana stażu pracy, zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy, jest to 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy w drodze wypowiedzenia nie oznacza jednocześnie, że niedopuszczalne jest skrócenie terminu wypowiedzenia.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Skutkiem wypowiedzenia przez jedną ze stron stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę z upływem terminu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia to czas, jaki upływa od momentu złożenia przez jedną ze stron oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do chwili rozwiązania stosunku pracy. Jego szczególną cechą jest obowiązek świadczenia w tym czasie pracy przez pracownika oraz istnienie wszystkich innych praw i obowiązków stron stosunku pracy.

Celem ustawowych terminów wypowiedzenia jest ochrona interesów obu stron stosunku pracy. Okres wypowiedzenia daje np. pracodawcy możliwość znalezienia w tym czasie zastępcy dla odchodzącego pracownika lub dokonania zmian organizacyjnych pozwalających na niezakłócone funkcjonowanie firmy.    Przeczytaj pełną treść

 

 Oczywiście ma Pani rację – data rozwiązania umowy (upływu terminu wypowiedzenia) została określona błędnie. Stosownie do art. 61 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W tym kontekście, mając na uwadze Pani informację, że otrzymała Pani wypowiedzenie w dniu 03.03.2008 r. należy uznać, że w tej właśnie dacie zostało Pani skutecznie złożone oświadczenie pracodawcy w tym zakresie i rozpoczął bieg miesięczny termin wypowiedzenia.

Równocześnie, zgodnie z art. 30 § 21 Kodeksu pracy, w sytuacji gdy tygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia albo ich wielokrotność, liczone od dnia dokonania wypowiedzenia (tu 03.03.2008 r.), upłyną w innym dniu niż sobota (w przypadku okresów wypowiedzenia tygodniowych), czy ostatni dzień miesiąca (gdy okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach – jak w Pani przypadku), rozwiązanie umowy o pracę następuje odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Zasada ta skutkuje zatem „przesunięciem” momentu rozwiązania umowy o pracę odpowiednio do soboty lub do ostatniego dnia miesiąca. W Pani przypadku umowa o pracę rozwiązuje się zatem nie w dniu 3 czy 4 kwietnia 2008 r. lecz – 30 kwietnia 2008 r., jako ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa termin wypowiedzenia. Wobec tego sugeruję wybrać się osobiście do pracodawcy i poprosić o korektę oczywistego błędu albo wezwać go do tego na piśmie (listem poleconym). W razie braku porozumienia pozostaje Pani droga sądowa.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Czy jest zgodny z prawem 14-dniowy termin wypowiedzenia umowy o pracę? Wydawało mi się, że okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być 3-miesięczny. Nie spodziewałem się, że otrzymam wypowiedzenie, a dziwnym zbiegiem okoliczności nie podpisałem tamtego dnia listy obecności. Czy będzie więc w mocy takie wypowiedzenie, jeśli przedłożę zaświadczenie lekarskie od tego dnia o niezdolności do pracy?

Okres wypowiedzenia a agencja pracy tymczasowej
Pracowałem przez 1,5 roku u pracodawcy A, który wynajmuje pracowników do pracy u pracodawcy B. Po upływie tego czasu pracodawca B zatrudnił mnie na czas nieokreślony. Po dwóch latach pracodawca B wypowiedział mi umowę. Jaki termin wypowiedzenia mi przysługuje?

Wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych
Pracodawca oznajmił mi, że z przyczyn ekonomicznych musi zlikwidować moje stanowisko pracy (brak środków na dalsze utrzymywanie stanowiska). Zaproponowano mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy to dla mnie korzystne? Czy nie powinno być wypowiedzenie z winy pracodawcy? Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Jaki przysługuje mi termin wypowiedzenia no i co z urlopem? Jak najkorzystniej dla mnie rozwiązać ten stosunek pracy? Zatrudniona jestem od 27 czerwca 2007 roku, na czas nieokreślony, na 1/2 etatu. Firma zatrudnia 10 osób.

Zakładanie własnej firmy a okres wypowiedzenia
Pod koniec tego miesiąca kończy mi się urlop macierzyński. Chciałabym założyć własną firmę, mam więc kilka pytań. Czy wypowiedzenie mogę złożyć dwa dni przed zakończeniem urlopu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Czy w czasie wypowiedzenia mogę założyć własną działalność? Czy mogę w ramach terminu wypowiedzenia wykorzystać urlop wypoczynkowy z zeszłego i z bieżącego roku? Czy na urlopie wychowawczym można zakładać i prowadzić swoją firmę? Czy mogę jakoś poprosić pracodawcę o skrócenie okresu wypowiedzenia?

Wybrane opinie naszych klientów:

Chciałam gorąco podziękować za udzielone odpowiedzi, a także cierpliwość w tłumaczeniu zagadnień być może prostych, ale dla mnie laika zupełnie niezrozumiałych. Wiedza prawnicza udzielającego mi wparcia pozwoli w pełni świadomie „nie dać” się niektórym urzędom, a także pozwoli obronić swoje racje.

Raz jeszcze dziękuje i polecam usługi eporady24.pl

Anna

Rewelacyjny serwis, niemający żadnego odpowiednika w internecie w kraju, jak i na świecie. Fachowe, na najwyższym poziomie porady prawne, udzielane z ogromnym zaangażowaniem i troską o dobro klienta. Osobiście składam podziękowanie panu Jakubowi Bonowiczowi za pomoc i udzielenie profesjonalnych porad.

Leszek

Fachowa i rzetelna informacja. Tak piszą wszyscy i to jest prawda. Ja chcę dodać cos więcej: ZAUFANIE – dotyczy to obu stron. Wysyłając nasze pieniądze, ufamy, że otrzymamy informację. Otrzymujemy ją, wysyłając tylko kopię lub zdjęcie „papierka” potwierdzającego wpłatę. Spróbujcie to zrobić, kupując bilet lotniczy!

Pozdrawiam i życzę wielu klientów,

Mariola

Najlepsza strona z poradami prawnymi, polecam każdemu. Wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania. Odpowiedzi wpływają na skrzynkę e-mail tak szybko, że odnosi się wrażenie, jakby się rozmawiało z Prawnikiem LIVE. Jeżeli chodzi o ceny – to są na dobrym poziomie, myślę, że nawet konkurencyjne. Dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam wszystkich prawników z eporady24.

Krzysztof

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem

Marcin

Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę"

Krystyna

Bardzo dobra opinia. Polecam gorąco serwis eporady24.pl. Dzięki poradom, jakie otrzymałem, zaoszczędziłem 5000 zł ;) Pozdrawiam gorąco cały zespół eporady24.pl.

łukasz

Bardzo dziękuję za poradę , która bardzo mi pomogła podjąć właściwe działania. To bardzo dobra idea ,z pewnością polecę znajomym.

Piotr

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Bardzo wyczerpująca odpowiedź, byłem zdziwiony szczegółowym opisem co do mojej sprawy i zaskoczony możliwością zadawania dodatkowych pytań w razie niezrozumienia z prawnikiem. Bardzo dobry kontakt. Jak macie jakieś problemy, to zadawajcie pytania, a nie pożałujecie!!!

Andrzej

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »