Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin wymagalności faktury

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.05.2016

Czy jest ustalony minimalny termin, który musi minąć, aby przeterminowaną fakturę zgłosić do postępowania sądowego (zarówno do e-sądu, jak i drogą tradycyjną)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze według uproszczonej procedury procesu, to postępowanie, w którym wierzyciel (gdy stan faktyczny nie budzi wątpliwości) może uzyskać nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Nakaz zapłaty można uzyskać także w drodze postępowania nakazowego i postępowania upominawczego.

 

We wszystkich tych trybach możemy przyjąć, że zasadą jest dochodzenie roszczeń po dacie wymagalności roszczenia, ale nie został określony przez ustawodawcę, żaden minimalny termin dodatkowy jaki należałoby odczekać.

 

W pozwie należy wskazać m.in. termin, w którym dłużnik miał spełnić swoje świadczenia, a jeśli termin wynika z faktury należy również wskazać, kiedy faktura ta została wystawiona, jaki był jej termin płatności.

 

W postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, natomiast w elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus 6 =

»Podobne materiały

Niewywiązanie się z umowy przez wykonawcę remontu elewacji

Minął termin wykonania prac remontowych elewacji. Wykonawca ich nie zakończył, a przy elewacji zostało rusztowanie, co stwarza realne zagrożenie włamania. Chcę zmusić go do ich demontażu i wywiezienia. Dwa kolejne wezwania nie przyniosły skutku. Co mogę zrobić, aby pilnie zlikwidować rusztowania?

 

Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu

Wziąłem udział w komorniczej licytacji nieruchomości (jako uczestnik). Licytację wygrał, moim zdaniem, uczestnik nieuprawniony, więc złożyłem zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu. Wezwano mnie do określenia wartości przedmiotu zaskarżenia. Czy podać kwotę wylicytowaną (100 000 zł),

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »