.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin wymagalności faktury

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.05.2016

Czy jest ustalony minimalny termin, który musi minąć, aby przeterminowaną fakturę zgłosić do postępowania sądowego (zarówno do e-sądu, jak i drogą tradycyjną)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze według uproszczonej procedury procesu, to postępowanie, w którym wierzyciel (gdy stan faktyczny nie budzi wątpliwości) może uzyskać nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Nakaz zapłaty można uzyskać także w drodze postępowania nakazowego i postępowania upominawczego.

 

We wszystkich tych trybach możemy przyjąć, że zasadą jest dochodzenie roszczeń po dacie wymagalności roszczenia, ale nie został określony przez ustawodawcę, żaden minimalny termin dodatkowy jaki należałoby odczekać.

 

W pozwie należy wskazać m.in. termin, w którym dłużnik miał spełnić swoje świadczenia, a jeśli termin wynika z faktury należy również wskazać, kiedy faktura ta została wystawiona, jaki był jej termin płatności.

 

W postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, natomiast w elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »