Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin na złożenie PIT-39

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.08.2017

Sprawa dotyczy terminu na złożenie PIT-39. W grudniu 2016 r. podpisałem umowę przedwstępną na sprzedaż gruntów (które posiadałem 4 lata), w której wyniku otrzymałem zaliczkę, którą niemal natychmiast wydatkowałem na zakup mieszkania. Przeniesienie własności, czyli umowa ostateczna przekazania gruntów, nastąpiło w styczniu 2017 r. Czy PIT-39 powinienem złożyć do końca kwietnia 2017, czy 2018 r.? Chciałbym odliczyć w PIT-39 wydatki na cele mieszkaniowe poczynione z umowy przedwstępnej. Jaki termin mnie obowiązuje na złożenie PIT-39?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Termin na złożenie PIT-39

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e”. Artykuł 30e w ust. 1 stanowi, że od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

 

Jak zatem z powyższego wynika, o dochodzie możemy pisać w kontekście „odpłatnego zbycia”, a to ma miejsce dopiero po zawarciu umowy przenoszącej własność, sama zaliczka nie stanowi tu również odrębnie przychodu podlegającego opodatkowaniu. W mojej zatem ocenie jeśli umowa ostateczna została zawarta w 2017 r. i jednocześnie nie upłynęło 5 lat od końca roku, w którym nabyto zbywaną nieruchomość, to należy złożyć PIT-39 do końca kwietnia 2018 r. Proszę jednak zauważyć, że zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 131 w uldze mieszkaniowej można rozliczyć tylko wydatki poczynione począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Trudno będzie więc przekonać organ podatkowy, by wydatki poniesione przed dniem odpłatnego zbycia uwzględnił jako wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - zero =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »