.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Telefony od firmy windykacyjnej w sprawie starego długu po zmarłym

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 12.07.2021 • Zaktualizowane: 12.07.2021

Mój mąż zmarł 16 lat temu i teraz od jakiegoś czasu dostaje telefony od firmy windykacyjnej parę razy dziennie, że muszę uregulować stary dług po zmarłym mężu, bo nie odrzuciłam spadku. Również firma windykacyjna telefonuje do mojej córki. Czy ten stary dług już się nie przedawnił? Firma windykacyjna straszy mnie, że komornik zajmie mi konto za dług zmarłego męża który podobno przejęli.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Telefony od firmy windykacyjnej w sprawie starego długu po zmarłym

Kontakt z firm windykacyjnych

Niestety firmy windykacyjne potrafią czasem być dużym problemem, a nieraz właśnie bez winy danej osoby. Niestety do dość częstych praktyk należy, że różne instytucje, firmy, np. banki, operatorzy telekomunikacyjni sprzedają różne roszczenia firmom windykacyjnym. Często są to stosunkowo niskie kwoty, których nie chce im się samodzielnie dochodzić, a firmy windykacyjne działają na dużą skalę. Niestety nieraz stosują mało etyczne praktyki, a dodatkowo, co trzeba zaznaczyć, wiele roszczeń, które skupują, są przedawnione. Korzystają oni z faktu, że sądy uwzględniają przedawnienia jedynie na zarzut zgłoszony przez pozwanego, a także z postępowania nakazowego.

Przedawnienie dawnego długu po mężu

Rzeczywiście najprawdopodobniej dług się przedawnił, bo zasadniczo terminy przedawnienia są zdecydowanie krótsze, a tutaj nie wiadomo nawet, o co może chodzić – czy jakaś pożyczka bankowa, pozabankowa, raty, czy coś innego, czy było już postępowanie sądowe, czy też nie. Zwykle jednak takie firmy windykacyjne działają w imieniu różnych firm, instytucji, a rzadko osób prywatnych. Otóż zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego „dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata”. Do świadczeń okresowych zalicza się np. czynsz najmu, raty kredytu, abonament za telefon, gdyż płacony jest okresowo, cyklicznie. Termin przedawnienia liczy się od daty wymagalności, którą to datą jest termin, kiedy świadczenie miało zostać spełnione. Przykładowo, rata pożyczki ma zostać zapłacona 10.06.2014 r. i to jest termin jej wymagalności, od kiedy zaczyna biec przedawnienie. W obecnym stanie prawnym (wcześniej było trochę inaczej), okres przedawnienia kończy się z ostatnim dniem roku, a wiec takie roszczenie przedawni się 31.12.2017. Roszczenia niezwiązane z działalnością gospodarczą przedawniają się po 6 latach, a wcześniej był to termin 10-letni. Można teoretycznie wyobrazić sobie sytuację, kiedy Pani mąż zaciągnął dług przed śmiercią, a termin płatności był np. 2019 .r, ale w praktyce jest to bardzo mało prawdopodobne, więc rzeczywiście najprawdopodobniej doszło już do przedawnienia. Piszę najprawdopodobniej, gdyż nie mogę nic stwierdzić na pewno, nie wiedząc, z czego wynika to zadłużenie i jaki był termin wymagalności, a to jest kwestia decydująca.

Wyrok w sprawie dawnego długu

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli był już wydany wyrok, np. w postępowaniu nakazowym, wówczas wierzyciel ma 10 lat od chwili uprawomocnienia się wyroku, żeby wystąpić do komornika o wszczęcie egzekucji. Jeśli tak się stanie, wówczas taka egzekucja może ciągnąć się latami. Czasem zdarza się, że ktoś dowiaduje się o sprawie dopiero wskutek postępowania komorniczego, gdyż wyrok nakazowy wydawany jest na podstawie dokumentów, np. umowy pożyczki i uprawomocnia się, jeśli ktoś nie wniesie sprzeciwu. Czasem korespondencja z sądu nie zostanie odebrana lub też przesłana na zły adres, szczególnie gdy ktoś się przeprowadzał. Nie twierdzę oczywiście, że tak było, ale czasem i takie sytuacje się zdarzają.

 

Może to Pani ignorować, nie odbierać telefonów lub rozłączać się albo tez podjąć z nimi rozmowy. Poinformować, iż wie Pani, że po tylu latach to uległo przedawnieniu i że ich działania są pozbawione podstawy prawnej. Jeśli oni twierdzą, że jest jakiś dług, niech pokażą odpowiednie dokumenty, bo jeśli ktoś chce coś wykazać, domaga się czegoś, powinien to jednocześnie udowodnić. Firmy windykacyjne działają często na granicy prawa i wykorzystują fakt, że ludzie są często nieświadomi, słyszą o długu i czasem ustępują pod naciskiem. Tak więc niech pokażą dokumenty, udowodnią, ze jest dług. Można też im powiedzieć czy też napisać, że w związku z faktem przedawnienia ich dalsze działania (poza ewentualnym np. wysłaniem dokumentów) zostaną potraktowane jako nękanie i dokona Pani zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Wnoszenie zarzutu przedawnienia

Trzeba jednak pilnować jednej kwestii, gdyż nawet jeśli roszczenie jest przedawnione, to i tak nie jest to przeszkodą do wniesienia pozwu, a nawet uzyskania wyroku zasądzającego. Teoretycznie może zdarzyć się sytuacja, iż ktoś uzna swoją odpowiedzialność i będzie chciał zapłacić mimo przedawnienia albo też po prostu nie podniesie tego zarzutu. Gdyby więc coś przyszło z sądu, należy od razu podejmować działania i podnosić zarzut przedawnienia. Najpierw jednak można spróbować wyjaśnić, jak wygląda sytuacja, bo zawsze jest szansa, że wtedy zrezygnują, a warto zobaczyć, o jaką sprawę w ogóle chodzi, czego rzekomy dług dotyczy, wtedy można już mówić konkretnie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl