Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szybkie przeprowadzenie rozwodu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 27.02.2019

Chcę wnieść pozew rozwodowy i szybko przeprowadzić rozwód. Oboje z mężem uzgodniliśmy, że odbędzie się on bez orzekania o winie. Nie będziemy robić podziału majątku. Mąż ostatnio założył swój rachunek osobisty, na który wpływa jego wynagrodzenie. Mamy też rozdzielność majątkową. Ustała między nami więź emocjonalna oraz fizyczna (od 10 lat). Mąż planuje wyprowadzić się do innego miasta i tam zamieszkać. Mamy dwoje dzieci: 25 lat oraz 16 lat. Starszy syn mieszka osobno i sam się utrzymuje. Młodszy mieszka z nami. Czy dostaniemy szybki rozwód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Szybkie przeprowadzenie rozwodu

Z opisu wynika, iż pozytywne przesłanki rozwodu są spełnione – brak więzi. Przeszkodą mogą być tylko negatywne – i tu trzeba zadbać o odpowiednie udowodnienie, że nie zachodzą.

 

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym (art. 56 § 1) „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”.

 

To macie już udokumentowane, do udowodnienia przez zgodne zeznanie stron. Z tym sąd nie powinien mieć żadnych problemów.

 

„§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.

 

To może okazać się jedynym problemem. Macie dziecko niepełnoletnie, gdyby już było pełnoletnie, żadna taka opcja nie byłaby brana pod uwagę, jednak tu póki co należy zadbać o dobrze przygotowany plan wychowawczy, na mocy którego zgodnie ustalicie co z dzieckiem młodszym, gdzie będzie się uczył, gdzie będzie mieszkał, kto będzie płacił alimenty i w jakiej wysokości. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 8 grudnia 1997 r., sygn. akt I CKN 319/97: „powierzenie w wyroku rozwodowym władzy rodzicielskiej nad dzieckiem stron następuje na podstawie ustaleń faktycznych, charakteryzujących kwalifikacje rodziców oraz stan więzi emocjonalnej pomiędzy nimi i dzieckiem, a także ustaleń odnoszących się do dziecka, które wskazują jego wiek i stopień osiągniętego rozwoju umysłowego i emocjonalnego”.

 

Tu syn mógłby sam zeznać z kim chce mieszkać, i że rozwód nie będzie miał negatywnego oddźwięku w jego życiu.

 

„§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

 

Żadne z Państwa nie żąda orzeczenia o winie, więc nie będzie to przeszkodą. W taki sposób najszybciej uzyskacie rozwód.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 2 =

»Podobne materiały

Jak zabezpieczyć majątek na wypadek rozwodu?

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradziła. Jesteśmy małżeństwem od 11 lat i mamy dzieci. Na razie nie chcę się rozwodzić, ale kto wie, co będzie w przyszłości. Ja i żona mamy wspólny majątek (dom, oszczędności). Poza tym prowadzę własną firmę. Jak mogę zabezpieczyć swój mają

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?

Rozwód i kurator

Rok temu wystąpiłam o rozwód, ale mąż wyjechał za granicę i nie sposób ustalić miejsca jego pobytu. Sąd zdecydował o wyznaczeniu, spośród członków jego rodziny, osoby, która wystąpi w imieniu męża. Kłopot w tym, że ludzie ci są do mnie wrogo nastawieni. Czy muszą uczestniczyć w tym procesie? Wołałab
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »