Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szkolenie bhp

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 28.11.2012

Zatrudniam pracowników na umowę-zlecenie. Jest w niej zapis, że zleceniobiorca deklaruje niezbędne kwalifikacje i szkolenia do wykonania zlecenia. Czy przyjmuje on na siebie obowiązek przejścia szkolenia bhp?

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zleceniobiorca nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisu art. 2 Kodeksu pracy, pracownikiem jest bowiem osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Pomijam tu pewne ryzyko, jakie Pan ewentualnie ponosi, wynikające z niedopuszczalności zastępowania stosunku pracy umowami cywilnoprawnymi, kiedy zachowane są wszystkie warunki świadczące o wykonywaniu pracy w sposób podporządkowany, pod kierownictwem pracodawcy oraz wyłącznie osobiście (art. 22 § 1 i § 12 Kodeksu pracy). Takie zatrudnienie bez względu na nazwę umowy jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, a pracownik może domagać się na drodze sądowej ustalenia stosunku pracy w danym okresie.

 

Ponieważ formalnie zleceniobiorca nie jest pracownikiem, jego oświadczenie w ramach jednego z postanowień umownych, iż posiada wszelkie kwalifikacje i szkolenia, niezbędne do wykonania danego zlecenia, zawiera w sobie również oświadczenie o znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wymaganych przy realizowaniu danego zlecenia. Dobrze byłoby jednak wyraźnie to wskazać, a nie domniemywać z treści postanowienia, które Pan przytoczył.

 

Przepisy Działu Dziesiątego Kodeksu pracy – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (art. 207-23715), dotyczą wyłącznie praw i obowiązków pracodawców i pracowników. Zleceniodawca nie jest pracodawcą, a w konsekwencji nie jest nałożony na niego obowiązek określony w art. 2373 § 2, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (szkolenie bhp) przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponadto pracodawca jest obowiązany sam odbyć szkolenie bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane (art. 2373 § 21). Zaznajamianie pracowników z przepisami bhp także stanowi obowiązek wyłącznie pracodawcy, podobnie jak wydawanie szczegółowych instrukcji i wskazówek z zakresu bhp na danych stanowiskach pracy.

 

Obowiązkiem tylko pracownika w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, a więc już nie zleceniobiorcy, jest z kolei m.in. znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, branie udziału w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Tylko pracownik jest także obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bhp (art. 2374 § 3), np. po odbyciu szkolenia bhp.

 

Nie ma żadnych podstaw prawnych, aby przez analogię stosować odpowiednio przepisy dotyczące pracodawców i pracowników do treści stosunku prawnego zlecenia, którą to treść stanowią uprawnienia i obowiązki stron umowy (zleceniodawcy i zleceniobiorcy). Na marginesie zwracam uwagę, że w świetle przepisu art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), zleceniobiorcy będący osobami fizycznymi podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu – od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - X =

29.11.2012

Ładnie i rzeczowo opisany temat. Dodam, że szkolenia okresowe bhp można prowadzić również w formie samokształcenia kierowanego (bhpvictoria.pl), oczywiście wyłączając z tego pracowników na stanowiskach robotniczych

BHP Victoria

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana wymagań w kwestii wykształcenia specjalistów BHP

Posiadam zawód technika BHP od 2003 roku. Przedtem pracowałem jako inspektor BPH, posiadając odpowiedni kurs. Od 2007 roku mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu BHP. Słyszałem, że od 2013 roku osoby w mojej sytuacji powinny uzupełn

Wypadek w pracy w branży budowlanej a brak służby BHP w firmie

Mój mąż jest pracodawcą zatrudniającym do 20 osób w branży budowlanej. Ma zaświadczenie o ukończeniu kursu „Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami”. W pracy miał miejsce drobny wypadek, a pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10

Technik pożarnictwa

Jakie uprawnienia posiada absolwent Aspiranckiej Szkoły Pożarniczej – technik pożarnictwa? Czy taka osoba może prowadzić kursy, szkolenia dla jednostki OSP ORW, która jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w krajowym systemie? Osoba ta jest prezesem w tej jednostce.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »