Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szczepienia obowiązkowe dla noworodka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.09.2014

Proszę o informację odnośnie zgody rodziców na szczepienia obowiązkowe noworodka oraz przeprowadzane badania. Mój 7-letni syn urodził się z objawami niedotlenienia i w pierwszej dobie zostały mu podane szczepionki, w drugiej zostało wykonane USG. Czy powinniśmy być o tym poinformowani? Czy powinniśmy wyrazić zgodę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustosunkowując się do zadanego przez Panią pytania, uprzejmie wyjaśniam co następuje.

 

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach oraz przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż jest Pani matką 7-letniego dziecka. Syn urodził się zatem w 2007 r. W pierwszej dobie został, bez poinformowania Państwa, jak też bez Państwa zgody, zaszczepiony. W drugiej dobie wykonano USG.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż w Pani przypadku, jako, iż sytuacja miała miejsce w 2007 r. zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach, która obecnie nie obowiązuje, albowiem utraciła moc w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Ustawa określa zasady i tryb postępowania w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi, a w szczególności rozpoznawanie i śledzenie sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowanie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych celem unieszkodliwienia źródła zakażenia i przecięcia dróg szerzenia, w tym również uodpornienie osób wrażliwych na zakażenie.

 

Osoby przebywające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do:

1) poddawania się badaniom mającym na celu wykrywanie zakażeń i chorób zakaźnych, w tym również poddawania się postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań,

2) poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym,

3) poddawania się obowiązkowemu leczeniu, obowiązkowej hospitalizacji, izolacji, kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu,

4) udzielania wyjaśnień istotnych dla zapobiegania chorobom zakaźnym.

 

W przypadku osoby małoletniej lub nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odpowiedzialność za wypełnienie obowiązków, o których mowa w ust. 1, spoczywa na osobie, która sprawuje nad nią prawną lub faktyczną opiekę.

 

Z powyższego wynika, iż rodzice winni zadbać o to, by dziecko zostało zaszczepione. Obowiązek spoczywa zatem na rodzicach, a nie na lekarzu. Praktyka w wielu szpitalach pozostawia jednak wiele do życzenia, bowiem lekarze na oddziałach porodowych wychodzili z założenia, że brak oświadczenia rodzica o braku zgody na szczepienie stanowi wyraz jego aprobaty w tym przedmiocie.

 

W 2007 roku powszechnie obowiązującą praktyką było szczepienie dzieci przeciw WZW typu B (domięśniowo) – I dawka GRUŹLICY (śródskórnie) w ciągu 24 godzin od narodzin dziecka. Powyższe wynikało przede wszystkim z przyjęcia, iż stan psycho-fizyczny kobiety niezwłocznie po porodzie nie pozwalał na należytą ocenę sytuacji, a to z kolei powodowało, iż w interesie dziecka zasadnym było je zaszczepić. W mojej ocenie żaden przepis prawa nie dawał jednak bezpośredniej podstawy do tego rodzaju rozwiązania. Przyjęta praktyka stanowiła zatem nadużycie, które z uwagi na swą powszechność i powszedniość stało się normą.

 

Z treści ustawy wynika, iż obowiązek szczepień spoczywa na rodzicach, a nie na lekarzu lub położonej.

 

Mając na uwadze powyższe, wyraźnie podkreślić należy treść art. 192 K.k. zgodnie z którym kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Trudności w praktyce rodzi prawidłowe zdefiniowanie zwrotu „zabieg”. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć definicję prof. Filara, który wskazuje, iż przez zabieg należy rozumieć „każdy zabieg lekarski przybierający formę czynności leczniczej (terapeutycznej) lub czynności lekarskiej (nieterapeutycznej) podejmowany w stosunku do pacjenta na etapie profilaktyki, diagnozy, terapii i rehabilitacji, który ze względu na właściwą mu technikę medyczną łączy się z naruszeniem integralności cielesnej pacjenta poprzez naruszenie jego tkanki cielesnej lub fizycznym inwazyjnym wniknięciem w jego ciało bez naruszenia tej tkanki” (Filar, Lekarskie…, s. 247-248).

 

Nawet gdyby przyjąć, że doszło do popełnienia przestępstwa to zauważyć należy, iż doszło do przedawnienia karalności czynu, albowiem od roku popełnienia, tj. od 2007 r. upłynęło więcej aniżeli 5 lat, a to z kolei powoduje, iż zgodnie z art. 101 § 1 pkt 4 K.k. karalność przestępstwa ustała.

 

Pozwolę sobie zauważyć, iż przed wprowadzeniem w życie nowej ustawy bardzo często można było zaobserwować tendencję, że rodzice jeszcze przed rozpoczęciem porodu, zgłaszali w szpitalu, że nie wyrażają zgody na szczepienie dziecka zaraz po porodzie. Bardzo często szpitale tego rodzaju wnioski uwzględniały, szanując wolę rodziców. Niestety tam gdzie rodzice nie określili swoich preferencji, dzieci były szczepione „niemal taśmowo”.

 

Z przykrością wskazać należy, iż upływ czasu powoduje, iż jakiekolwiek ruchy prawne, w chwili obecnej mogą nie przynieść żadnego rezultatu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus VIII =

»Podobne materiały

Konsekwencje prawne odmowy zaszczepienia dziecka

Czy w świetle obowiązujących obecnie przepisów, mianowicie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, można odmówić poddania się szczepieniom albo odmówić zaszczepienia dziecka? W moim wypadku chodzi właśnie o dziecko. Dost

Niezgoda rodziców na szczepienie dziecka

Mój syn w wieku 6 lat został zaszczepiony szczepionką MMR II (odra, świnka, różyczka). Po szczepieniu wystąpiły komplikacje, a w ich wyniku – ostra alergia u syna. Był leczony przez wielu lekarzy, dopiero terapia niekonwencjonalna przyniosła jakieś skutki. Lekarz wydał zaświa

Obowiązek szczepień

Mam dwoje dzieci. Starsze z nich prawdopodobnie po jednej ze szczepionek ma poważne problemy neurologiczne i zwolnienie od szczepień. Młodsze niedługo ma ostateczny termin następnego szczepienia i przychodnia zagroziła, że jeśli dziecko nie zostanie zaszczepione, zgłosi sprawę do sanepidu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »