
Indywidualne Porady Prawne
Sytuacja nauczyciela po zamknięciu gimnazjumAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.05.2018 |
Jestem nauczycielem, pracuję w gimnazjum, to mój 35. rok „przy tablicy”. Od września 2017 roku moje gimnazjum zostanie wchłonięte przez szkołę podstawową. Niestety, dla wielu z nas nie będzie godzin. Bedą zwolnienia. W styczniu tego roku ukończyłam 56 lat, w świetle nowego prawa emerytalnego (od 1 października 2017) wchodzę w okres ochronny. Mój dyrektor twierdzi, że Karta Nauczyciela nie daje takiego przywileju, że naszej grupy zawodowej nie dotyczy tzw. wiek ochronny. Jaka jest moja sytuacja jako nauczyciela po zamknięciu gimnazjum? |
![]() Fot. Fotolia |
Widzę tutaj trzy czynniki wyłączające ochronę przedemerytalną. Po pierwsze – zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
Wypowiedzenia nauczycielom w związku z reformą zostaną wręczone do końca maja najpóźniej. A wtedy obowiązują jeszcze stare przepisy, zgodnie z którymi Pani brakuje więcej niż 4 lata do emerytury.
Po drugie – gdyby Pani była zatrudniona w gimnazjum na podstawie umowy o prace, a nie przez mianowanie, i korzystałaby Pani z ochrony przedemerytalnej, ochrona ta i tak byłaby częściowo wyłączona przez ustawę o zwolnieniach grupowych, która ma zastosowanie do nauczycieli gimnazjów w okresie ich wygaszania.
A zgodnie z tą ustawą możliwe jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego:
Zakładam jednak, że Pani jest nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 grudnia 2006 r. (sygn. akt I PZP 4/06) orzekł, nawiązując do art. 41 Kodeksu pracy, że „w sytuacji gdy pracownika chroni się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, ochrona nie dotyczy pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy na podstawie mianowania. Do nauczyciela mianowanego, zdaniem SN, nie ma zastosowania także regulacja art. 39 k.p.”
Jeśli więc jest Pani zatrudniona przez mianowanie, w ogóle nie korzysta Pani z ochrony przedemerytalnej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>