.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Święto w dniu wolnym od pracy a obniżenie wymiaru czasu pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.12.2016

W naszym małym zakładzie pracujemy od poniedziałku do piątku po 7,35 h. Jeśli okres rozliczeniowy jest od poniedziałku do piątku, czy ma zastosowanie przepis art. 130 § 2 Kodeksu pracy? Czy mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku święta, które wypada w sobotę (np. 15 sierpnia)?*


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przywołanym art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

 

Pracodawcy mają obowiązek udzielić dodatkowych dni wolnych w tych przypadkach, w których terminy zaplanowanych dni wolnych pokrywają się ze świętami.

 

Do wszystkich pracowników, bez względu na rozkład czasu pracy, będzie miał zastosowanie komentowany przepis, nakazujący obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli zatem święto wypadnie w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca zobowiązany będzie udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Okoliczność, czy święto przypadnie w dniu pracy, czy też w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie prowadzi już do różnicowania wymiaru czasu pracy poszczególnych pracowników.

 

W 2015 roku mamy jedno takie święto, które przypada w sobotę: 15 sierpnia. Pracodawcy, u których dniem wolnym od pracy jest sobota, muszą za ten dzień udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.

 

 

 

 

* Zapytanie z lipca 2015 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl