Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie za opiekę nad ojcem

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.02.2019

Jestem emerytką z przyznaną emeryturą nieprzekraczającą 2000 zł, opiekuję się swoim 93-letnim ojcem. Tata jest emerytem wojskowym i inwalidą wojennym. Obecnie mieszkam w mieszkaniu taty z uwagi na konieczność całodobowej opieki. Tata nie chodzi, sam nie spożywa posiłków i nie wykonuje żadnych czynności higienicznych. Nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Czy przysługuje mi jakieś świadczenie za opiekę nad ojcem i jakie warunki należy spełnić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Świadczenie za opiekę nad ojcem

Co do zasady przysługiwałoby Pani świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Przysługuje ono (m.in.) –innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności – jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności”.

 

Jednak świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:


„1. osoba sprawująca opiekę:
a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;
2. osoba wymagająca opieki:

– pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
– została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu,
3. na osobę wymagającej opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
4. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
5. na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego,
6. na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej”.

 

Mogłaby Pani nabyć prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, ale przekraczacie Państwo kryterium dochodowe. Pozostają Pani zasiłki celowe z pomocy społecznej, zapewnienie opiekunki z OPS-u albo możliwość umieszczenia taty w DPS-ie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 5 =

»Podobne materiały

Uczennica opiekująca się niepełnosprawnym dziadkiem a świadczenie pielęgnacyjne

Uczęszczam do szkoły średniej, jestem w klasie maturalnej. Od pewnego czasu zajmuję się dziadkiem, który jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Przez pół roku pobierałam z tego tytułu świadczenie, a teraz mi go odmówiono. MOPS uznał, że jako osoba ucząca się nie mogę pobierać świadczeni

Status osoby samotnie wychowującej dziecko a wpis w akcie urodzenia

Za miesiąc urodzi się moje dziecko. Jestem panną, pracuję. Ojciec dziecka rozwodzi się ze swoją żoną za kilka miesięcy. Po porodzie chciałabym mieć status osoby samotnie wychowującej dziecko, ale nie chcę zgłaszać wniosku o alimenty od ojca dziecka ani pociągać do żadnej odpowiedzialności, natomiast

Wniosek o becikowe

Niedawno chciałam złożyć wniosek o becikowe. Załączyłam wszelkie dokumenty i pisemne oświadczenie byłego męża, że nie pobrał on gdzie indziej świadczenia. Urzędniczka w GOPS-ie twierdzi, że muszę mieć przy sobie dowód byłego męża i zaświadczenie z urzędu, a nie oświadczenie. Czy ma rację? Co robić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »