Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie usług na emeryturze

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 14.02.2019

Jestem na emeryturze zgodnie z wiekiem. Zlikwidowałem działalność gospodarczą, którą prowadziłem – była to gastronomia. Obecnie zastanawiam się na robieniem usług typu chrzciny czy przyjęcia. Czy mogę świadczyć te usługi będąc na emeryturze zgodnie z prawem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, że podatnik może osiągać z wielu różnych źródeł przychodów. Fakt, że zlikwidował Pan działalność gospodarczą, nie pozbawia Pana do wykonywania pojedynczych zleceń w ramach umowy zlecenia czy też o dzieło.

 

W przypadku, gdy umowę o dzieło lub zlecenie zawierają dwie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, to przychód uzyskany z takiej umowy zaliczany jest do tzw. innych źródeł przychodu, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT.

 

Rozliczenia przychodu uzyskanego w ramach innych źródeł dokonuje się w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego. Dochód z innych źródeł sumuje się z pozostałymi dochodami (np. z emerytury) i do łącznej sumy stosujemy skalę podatkową, tj. 18% lub 32% (jeżeli dochód przekroczy 85 528 zł w roku).

 

Takie rozwiązanie może być jednak niekorzystne w przypadku osiągania przychodów z umowy zlecenia (o dzieło) w znacznej wysokości. Powoduje bowiem, że zleceniobiorca (wykonawca dzieła) będzie obowiązany do zapłaty jednorazowo wysokiej kwoty podatku.

 

Wyjściem z tej sytuacji może być opłacanie miesięcznych zaliczek na podatek. Zgodnie bowiem z treścią art. 44 ust. 1c ustawy PIT osoba fizyczna uzyskująca dochody w ramach umowy zlecenie (o dzieło) może wpłacać miesięczne zaliczki na podatek w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania dochodu. Dzięki wpłacaniu zaliczek roczny podatek do zapłaty będzie niższy ponieważ ulegnie pomniejszeniu o wpłacane zaliczki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Świadczenie usług na emeryturze

 

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 6 ustawy PIT w przypadku dochodu z innych źródeł koszty wynoszą 20% uzyskanego przychodu. W rezultacie jeżeli z umowy  zlecenie na organizację chrzcin otrzyma Pan przychód w wysokości 1000 zł to koszt będzie wynosił 200 zł. Różnica tych wartości, tj. 800 zł, stanowi dochód podlegający opodatkowaniu.

 

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że tego typu umowy muszą mieć charakter sporadyczny. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 5a pkt 6 ww. ustawy „poprzez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

 

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9”.

 

W konsekwencji dla uznania przez organ podatkowy, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, wcale nie jest istotne, że taką działalność Pan zlikwidował. Organ może stwierdzić, że nadal wykonuje Pan działalność gospodarczą nawet pomimo jej formalnego zakończenia. Na gruncie ustawy PIT dla kwalifikacji danego przychodu jako pochodzącego z działalności gospodarczej kluczowe jest, aby była to działalność zorganizowana oraz ciągła.

 

Zatem jeżeli po likwidacji firmy będzie Pan w sposób ciągły i systematyczny świadczył usługi gastronomiczne oraz przybierze to postać działania zorganizowanego (np. poprzez ogłoszenia, reklamy, zatrudnianie pracowników, prowadzenie magazynu), to organ podatkowy będzie mógł mimo wszystko zakwalifikować takie usługi jako działalność gospodarcza.

 

Jeżeli jednak będą to usługi świadczone w sposób sporadyczny, okazyjny i dodatkowo nie będzie się Pan nigdzie reklamował, to nie można uznać, że taka działalność ma charakter zorganizowany i ciągły. W konsekwencji może Pan w zawrzeć z inną osobą fizyczną umowę-zlecenie lub o dzieło i rozliczyć ją jako dochód z innych źródeł na zasadach, które opisałem na wstępie. Chyba że zlikwidował Pan działalność co najmniej 5 lat temu, wtedy jest jeszcze jedna opcja rozwiązania tej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Renta z KRUS a założenie firmy i składki na ZUS

Od kilku miesięcy pobieram rentę chorobową z KRUS. Zastanawiam się nad założeniem własnej działalności. Czy stracę wtedy prawo do renty? Czy będę musiał opłacać pełne składki na ZUS? Czy powinienem ustalić stopień niepełnosprawności, by korzystać np. z ulgi w opłatach?

Usługi zwolnione z VAT przed zmianą ustawy a stan w 2011 r.

Prowadzę działalność gospodarczą o kodzie 90.01.Z (wystawianie przedstawień artystycznych), reprezentuję artystę i fakturuję jego honoraria powiększone o moją prowizję. Do 2010 r. korzystałem ze zwolnienia z VAT. Obecnie nie wiem, jak interpretować art. 43 ust. 1 pkt&nbs

Wykonana usługa a wpis do ewidencji

Jestem osobą fizyczną. Czy podpisanie umowy z kontrahentem na usługę, której nie wpisałem do ewidencji działalności gospodarczej, może skutkować nieważnością umowy? Wpis do ewidencji uzupełniłem dopiero po roku. Usługę wykonuję ja. Czynności w ramach tej umowy mają char
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »