.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Świadczenie po śmierci męża

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.02.2018

Mam 49 lat, w chwili śmierci męża miałam 43. Później wyjechałam do Niemiec za pracą i nie ubiegałam się o żadne świadczenia. Mąż przed śmiercią cały czas pracował, odprowadzał składki itp. Po jego śmierci nie dostałam żadnej renty. Moja znajoma w podobnej sytuacji otrzymała świadczenie. Czy mam szansę na jakieś pieniądze ze składek po zmarłym mężu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Świadczenie po śmierci męża

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1440, z późn. zm.) „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

 

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej”.

 

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych wyżej.

 

Słowem – jeśli Pani nie wychowywała w chwili śmierci męża dzieci (które miały mniej niż 16 lat lub 18 lat, jeśli się uczyły) albo od wychowania tych dzieci upłynęło już więcej niż 5 lat – nie będzie Pani miała prawa do renty rodzinnej.

 

Tylko spełnienie jednego z wyżej wymienionych warunków gwarantuje Pani prawo do renty. Wiek 50 lat osiągnęła Pani 7 lat po śmierci męża, więc ten warunek odpada. Nie wykazała Pani także niezdolności do pracy. Z pytania nie wynika także, że opiekowała się Pani (nie dawniej niż 5 lat temu) dziećmi w wieku poniżej 16 lat. Stąd nie widzę podstaw do przyznania Pani renty po zmarłym mężu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl