.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sumowanie okresów zasiłkowych

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.12.2016

Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od połowy grudnia 2015 r. przebywałam na zwolnieniu od psychiatry, w tym czasie zaszłam w ciążę. W połowie kwietnia br. przedstawiłam pracodawcy zwolnienie ciążowe. Miedzy zwolnieniami nie zrobiłam ani jednego dnia przerwy. Otrzymałam właśnie pismo, że okres zasiłkowy, który w moim przepadku trwa 270 dni, kończy się we wrześniu i przechodzę na świadczenie rehabilitacyjne. Termin porodu mam na początek grudnia, czyli przez 3 ostatnie miesiące otrzymywałabym 90% mojego wynagrodzenia. Czy mogę w jakiś sposób sprawić, żeby nadal, w trakcie ciąży dostawać 100% wynagrodzenia? Czy np. od września pójść na miesiąc urlopu i potem wrócić ze zwolnieniem ciążowym? Coś by to zmieniło? Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym, po urodzeniu, przysługuje mi 12-miesięczny urlop macierzyński?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami sumować należy:

 

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

 

Zgodnie z tym pracodawca słusznie dokonał sumowania okresów zasiłkowych, gdyż między poszczególnymi chorobami nie wystąpiła przerwa (przynajmniej jednodniowa). Niestety – miesięczna przerwa (z tytułu urlopu wypoczynkowego) nie spowoduje, ze okres zasiłkowy rozpocznie się na nowo, gdyż między zwolnieniami na tę samą chorobę (w Pani wypadku zwolnieniami z powodu ciąży) musi wystąpić co najmniej 61 dni przerwy, aby okres zasiłkowy biegł na nowo.

 

Tak więc nawet gdyby Pani przez miesiąc od września korzystała z urlopu wypoczynkowego – nie będzie Pani po jego zakończeniu mogła otrzymywać płatnych zwolnień lekarskich, tylko będzie Pani musiała – jak sugeruje to pracodawca – przejść na świadczenie rehabilitacyjne.

 

Urlop macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka. Nie ma przy tym znaczenia, czy przed jego rozpoczęciem pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, na świadczeniu rehabilitacyjnym, czy też wykonywała pracę. W momencie urodzenia dziecka rozpoczyna Pani urlop – najpierw macierzyński, a potem – o ile Pani o niego zawnioskuje – rodzicielski. Jeśli więc Pani chce po urodzeniu dziecka wykorzystać cały roczny urlop – musi Pani złożyć odpowiedni wniosek. Zasiłek rehabilitacyjny nie wpłynie na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

 

 

 

 

Opis sprawy z czerwca 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »