Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Straty przewyższające kwotę ubezpieczenia

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 26.01.2010

W wyniku pożaru (którego przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej na skutek wyładowania elektrycznego) poniosłem większe starty finansowe niż kwota ubezpieczenia. Moje ubezpieczenie to dobrowolne ubezpieczenie kompleksowe „PZU Doradca”. Zastanawiam się, czy mogę liczyć na pomoc przewyższającą moje ubezpieczenie? PZU to mój jedyny ubezpieczyciel od 30 lat.

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnośnie zasad ustalenia wysokości należnego Panu odszkodowania zastosowanie znajdą Ogólne warunki kompleksowego ubezpieczenia „PZU Doradca” (w skrócie OWU).

 

W § 54 OWU wskazano, iż (ust. 11) „przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się rachunek szkody sporządzony przez Ubezpieczonego oraz okoliczności powstania szkody i stan faktyczny stwierdzone protokółem szkody przez przedstawiciela PZU SA przy współudziale Ubezpieczonego. Jeżeli rozmiar szkody podany przez Ubezpieczającego w rachunku szkody w istotny sposób różni się od ustaleń dokonanych przez PZU SA, podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi stwierdzony stan faktyczny”.

 

„Jeżeli suma ubezpieczenia przewyższa wartość rzeczywistą lub odtworzeniową ubezpieczonego mienia (nadubezpieczenie), PZU SA odpowiada tylko do rzeczywistej lub odtworzeniowej wartości przedmiotu szkody” (ust. 12).

 

„W przypadku [ust. 13] zaniżenia przez Ubezpieczającego sumy ubezpieczenia (niedoubezpieczenie) dla danego składnika mienia:

 

  1. w przypadku szkody częściowej – odszkodowanie zmniejsza się w takim stosunku, w jakim pozostaje suma ubezpieczenia do wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej mienia w zależności od wartości mienia zadeklarowanej do ubezpieczenia, z zastrzeżeniem postanowień § 7 ust. 6 i 7. W takim samym stosunku zmniejszane są koszty, o których mowa w § 4 ust. 1, również w przypadku gdy poniesione zostały na polecenie PZU SA,
  2. w przypadku szkody całkowitej – odszkodowanie ogranicza się do wysokości sumy ubezpieczenia uszkodzonego mienia”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Ponadto, co ma kluczowe znaczenie w niniejszej sprawie, stosownie do § 54 ust. 2 OWU „wysokość odszkodowania ustalona według kosztów remontu, naprawy lub wymiany nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia przedmiotu szkody”.

 

W tym miejscu zaznaczyć należy, iż zawarta przez Pana umowa ubezpieczenia jest umową dobrowolną, co oznacza, iż jej warunki i postanowienia strony tejże umowy określają zgodnie, w ramach obowiązującego prawa, a zatem są tymi warunkami również związane.

 

Jak przedstawiono powyżej, jednym z warunków zawartej przez Pana umowy ubezpieczenia jest właśnie ograniczenie wysokości odszkodowania do wysokości określonej sumą ubezpieczenia, zatem PZU nie ma w takiej sytuacji obowiązku wypłaty odszkodowania przewyższającego tę sumę.

 

W świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego niniejszej sprawy, nie dysponuje Pan obecnie środkami prawnymi pozwalającymi na wyegzekwowanie od PZU wyższego odszkodowania. Może Pan jednak weryfikować działania ubezpieczyciela w trakcie postępowania likwidacyjnego szkody, tak aby ubezpieczyciel nie zaniżył należnego Panu odszkodowania (w granicach, w jakich odszkodowanie to powinien wypłacić).

 

Nic jednakże nie stoi na przeszkodzie, aby wystąpił Pan do PZU z wnioskiem o wypłatę większego odszkodowania niż obliczone według wskazanych Panu powyżej przepisów, szczególnie że – jak Pan wskazał – jest Pan klientem PZU od wielu lat, a wewnętrzne procedury tego zakładu ubezpieczeń mogą przewidywać w takich sytuacjach pewne wyjątki na Pańską korzyść. Jednakże również ze względu na powyższe przepisy oraz ogólne przepisy prawa dotyczące dobrowolnych umów ubezpieczenia, spodziewać się należy, iż ubezpieczyciel niestety odmówi wypłaty wyższego odszkodowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 6 =

»Podobne materiały

Umowa ubezpieczenia

Urząd skarbowy nakazał mojej firmie zapłacenie 4000 zł podatku VAT, ponieważ nie dotarło do niego pismo o warunkowe zwolnienie z tego podatku. Czy jest jakaś szansa, by z ubezpieczenia OC księgowego odpowiedzialnego za taką korespondencję zwrócono nam tę kwotę? Nie płacilibyśmy VAT, g
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »