Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stosowanie wariografu (wykrywacza kłamstw) w postępowaniu karnym

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 22.04.2008

Opracowanie omawia kwestię stosowania wariografu (wykrywacza kłamstw) na poszczególnych etapach postępowania karnego w Polsce.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dopuszczalność oraz stosowanie w praktyce dowodu z badania wariografem (zamiennie nazywanym tu poligrafem) w toku postępowania karnego jest kwestią bardzo kontrowersyjną w wielu systemach prawnych. Dowód ten do niedawna szeroko stosowany w prawie amerykańskim, w Europie częstokroć jest w ogóle niedopuszczalny. Jego istotą jest wszak kontrolowanie oraz ocena nieświadomych reakcji organizmu osoby przesłuchiwanej, co pozbawia ją fundamentalnego prawa do milczenia (w tym uniknięcia samooskarżenia), a uzyskane tą drogą wyjaśnienia przesłuchiwanego nie zawsze budzą pełne zaufanie ze względu na złożoność i delikatność psychiki ludzkiej. Oskarżenie, zwłaszcza o przestępstwo ciężkie, grożące surową karą, stwarza bowiem sytuację stresową, w której oskarżony, nawet wtedy (a może szczególnie wtedy) gdy jest niewinny, reagował będzie na hasła związane z zarzucanym mu czynem.

 

W Polsce badania poligraficzne mają wielu zwolenników wśród przedstawicieli kryminalistyki, wbrew właściwie jednomyślnemu, negatywnemu stanowisku nauki i praktyki prawa karnego procesowego. Przedstawmy więc stanowisko, jakie zajął w tej kwestii ustawodawca, formułując powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

 

W przepisie art. 171 § 5 pkt. 2 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) – ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) – sformułowano ogólną zasadę, zgodnie z którą „niedopuszczalne jest stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem”, przy czym wyjaśnienia, zeznania oraz oświadczenia uzyskane wbrew temu zakazowi nie mogą stanowić dowodu (art. 171 § 7 K.p.k.). Przytoczone przepisy obejmują swoim zakresem również badania wariograficzne.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Cytowana regulacja nie wyczerpuje jednak tematyki będącej przedmiotem niniejszego opracowania. Ustawą z dnia 10 stycznia 2003 r. o zmianie: ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy o świadku koronnym oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 17, poz. 155 z późn. zm.) – wprowadzono bowiem istotne zmiany do K.p.k., które każą, również na kwestię stosowania wariografu w postępowaniu karnym, spojrzeć z nieco innej perspektywy.

 

Wspomnianą nowelą nie zmieniono co prawda treści art. 171 § 5 pkt. 2 K.p.k. lecz dodano dwa nowe przepisy, a mianowicie: art. 192a oraz 199a.

 

Zgodnie z pierwszym z nich, w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów, za zgodą osoby badanej, biegły może zastosować środki techniczne mające na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu tej osoby (a więc m.in. „wykrywacz kłamstw”). Po wykorzystaniu w sprawie, pobrany lub utrwalony materiał, zbędny dla postępowania, należy jednak niezwłocznie usunąć z akt sprawy i zniszczyć.

 

Innymi słowy, po myśli przepisu art. 192a K.p.k., można powołać biegłego, który w trakcie badania zastosuje wobec osoby badanej wariograf. Może to jednak nastąpić wyłącznie w celu „ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów”. Dowód taki nie może zatem być dowodem przeciwko osobie badanej, gdyby uzyskała ona status podejrzanego (oskarżonego). Co więcej badanie poligrafem możliwe jest tylko za zgodą osoby badanej.

 

Ze swej istoty unormowanie art. 192a K.p.k. może znaleźć zastosowanie we wstępnej fazie postępowania karnego, gdy podejrzany nie został jeszcze jednoznacznie wytypowany i podejmowane są czynności wyjaśniające, ewentualnie dochodzeniowo-śledcze.

 

Tak określony stan prawny uzupełnia nowy przepis art. 199a K.p.k. – „stosowanie w czasie badania przez biegłego środków technicznych, mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu badanej osoby, możliwe jest wyłącznie za jej zgodą”, przy czym złożone przez osobę badaną oświadczenia, z uwagi na okoliczność jej uprzedniej zgody na badanie, mogą stanowić dowód w postępowaniu karnym (art. 199 w związku z art. 199a K.p.k.).

 

Badanie wariografem, według przepisu art. 199a K.p.k., jest zatem możliwe również wobec wytypowanego już podejrzanego, a nawet w postępowaniu sądowym w stosunku do konkretnego oskarżonego – za ich zgodą, bez ograniczeń ustanowionych, co do celu przeprowadzanego badania, przez regulację art. 192a K.p.k.Stan prawny obowiązujący na dzień 22.04.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus pięć =

 

»Podobne materiały

Prawo oskarżonego do rozpatrzenia sprawy przez sąd II instancji

W artykule tym omówiono podstawowe reguły funkcjonowania zasady dwuinstancyjności postępowania karnego.

Obrona z urzędu

Artykuł omawia zasady dotyczące przyznania obrońcy z urzędu oraz jego obowiązki i upoważnienia.

Prawa oskarżonego

W artykule omówiono uprawnienia przysługujące oskarżonemu w procesie karnym.

Wniosek prokuratora o skazanie bez rozprawy

W artykule tym omówiono konsekwencje umieszczenia w akcie oskarżenia wniosku o skazanie oskarżonego bez rozprawy.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »