Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 06.04.2008

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Stosowanie urządzeń podsłuchowych przez osoby do tego nieuprawnione

Stosowanie urządzeń podsłuchowych przez osoby do tego nieuprawnione jest przestępstwem i podlega karze. Urządzenia podsłuchowe mogą być wykorzystywane przez policję i niektóre inne służby za zgodą sądu, a w niektórych przypadkach za zgodą Prokuratora Generalnego.

 

Zgodnie z art. 267 § 2 Kodeksu karnego, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie przestępstwa nielegalnego podsłuchu i inwigilacji przy użyciu środków technicznych następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Co grozi za założenie podsłuchu bez wiedzy nagrywanego?

Mikrofon objętościowy jest z pewnością urządzeniem podsłuchowym. Posługiwanie się nim w celu uzyskania informacji jest czynem zabronionym i podlega karze.

 

W opisanej w pytaniu sytuacji, jeżeli Pana była dziewczyna złoży formalny wniosek o ściganie, zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie. Kiedy organa ścigania ustalą, że to Pan założył podsłuch w mieszkaniu byłej dziewczyny i posługiwał się nim, musi się Pan liczyć ze złożeniem w sądzie przeciwko Panu aktu oskarżenia.

 

Przy orzekaniu kary sąd będzie się kierował stopniem winy, stopniem społecznej szkodliwości czynu. Sąd uwzględni również motywację i sposób zachowania się sprawcy, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus IV =

»Podobne materiały

Okres wypowiedzenia przy ponownym zatrudnieniu

Przepracowałem u jednego pracodawcy ok. 12 lat. Nasza współpraca dobiegła końca 5 lat temu – pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. Rok temu ponownie podjąłem pracę u tego samego pracodawcy, podpisaliśmy od razu umowę o pracę na czas nieokreślony. Tydzień temu złożyłem wypowiedzenie umowy

 

Wezwanie do zapłaty długu przez e-maila

Otrzymałam dzisiaj e-mail, w którym zostałam wezwana do uregulowania zadłużenia – jakiś stary kredyt w banku. Nie wiem dokładnie, o co chodzi, od 8 lat mieszkam poza Polską. Dług wynosi ok. 25 tys. zł, jest to dla mnie dużo. Co powinnam teraz zrobić, jak się bronić?

 

Co i jak mam zgłosić do US po śmierci żony?

Mieliśmy z żoną dwa mieszkania spółdzielcze własnościowe, była to wspólna własność. Żona zmarła miesiąc temu. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami muszę zgłaszać coś do urzędu skarbowego, jeżeli tak to, co mam zgłosić i w jakim terminie?

 

Nie uznanie dziecka a dziedziczenie po ojcu

Mój ojciec mnie nie uznał jako swojego dziecka, płaci alimenty, ale nie dał mi swojego nazwiska. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego prawdziwe imię i nazwisko matki. Czy będę mogła dziedziczyć po ojcu jako nieślubne dziecko?

 

Schizofrenia a pozbawienie wolności

Mój brat ma stwierdzoną schizofrenię. Obecnie odsiaduje wyrok w zakładzie karnym, ale nie wiem, czy pobyt tam nie nasili objawów choroby. Czy istnieje szansa, żeby go wyciągnąć z zakładu karnego ze względu na tę chorobę?

 

Sprzedaż domu a wymeldowanie

Szwagierka sprzedała mi swój udział w domu. Obecnie jestem jego jedyną właścicielką. Pomimo, iż szwagierka sprzedała mi swój udział w nieruchomości i już nie jest jego właścicielką, nie wymeldowała się. Od ponad roku nie mieszka w tej nieruchomości, ma swoje własnościowe mieszkanie. Czy jeżeli ona s

 

Konkurs informatyczny z USA a podatek od nagrody

Pracuję na etacie w Polsce. Osiągnąłem też przychód z tytułu wygrania (zdalnie) konkursu informatycznego organizowanego w USA. Jak rozliczyć tę wygraną? Słyszałem, że wystarczy uwzględnić ją w corocznym zeznaniu podatkowym – czy to prawda?

 

Emerytura nauczycielska na starych zasadach czy emerytura ustawowa?

Jestem nauczycielką, mam 62 lata i nie myślę jeszcze iść na emeryturę. Czy będę mieć mniejszą emeryturę, jeśli nie odejdę przed październikiem 2017 r.? Słyszałam, że emerytura będzie mniejsza. Czy muszę odejść na starych zasadach?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »