Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 06.04.2008

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosowanie urządzeń podsłuchowych przez osoby do tego nieuprawnione jest przestępstwem i podlega karze. Urządzenia podsłuchowe mogą być wykorzystywane przez policję i niektóre inne służby za zgodą sądu, a w niektórych przypadkach za zgodą Prokuratora Generalnego.

 

Zgodnie z art. 267 § 2 Kodeksu karnego, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie przestępstwa nielegalnego podsłuchu i inwigilacji przy użyciu środków technicznych następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Mikrofon objętościowy jest z pewnością urządzeniem podsłuchowym. Posługiwanie się nim w celu uzyskania informacji jest czynem zabronionym i podlega karze.

 

W opisanej w pytaniu sytuacji, jeżeli Pana była dziewczyna złoży formalny wniosek o ściganie, zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie. Kiedy organa ścigania ustalą, że to Pan założył podsłuch w mieszkaniu byłej dziewczyny i posługiwał się nim, musi się Pan liczyć ze złożeniem w sądzie przeciwko Panu aktu oskarżenia.

 

Przy orzekaniu kary sąd będzie się kierował stopniem winy, stopniem społecznej szkodliwości czynu. Sąd uwzględni również motywację i sposób zachowania się sprawcy, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + siedem =

»Podobne materiały

Założenie podsłuchu

Czy mogę zgłosić włamanie oraz założenie podsłuchu, do których doszło kilka miesięcy wcześniej? Po zdarzeniu nie było wyraźnych śladów włamania, jedynie uchylone nie przez nas okno. Sądzę jednak, że doszło do włamania, ponieważ słyszę od osób trzecich informacje, o których nie miałyby prawa wie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »