Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.04.2014

Zgodnie z zasadami pierwszeństwa oraz bezpośredniego skutku wypracowanymi w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, prawo wspólnotowe może być bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich nawet przed normami krajowymi. Zakres tego stosowania zależeć jednak będzie od rodzaju unijnego aktu prawnego oraz kompletności przepisów krajowych.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasadę pierwszeństwa Europejski Trybunał Sprawiedliwości ustanowił w wyroku w sprawie Costa przeciwko Enel z dnia 15 lipca 1964 r1. Zgodnie z tą zasadą wszystkie akty wspólnotowe, które mają moc wiążącą, są nadrzędne w stosunku do norm prawnych krajów członkowskich. Natomiast zasadę bezpośredniego skutku (stosowania) prawa Unii Europejskiej Trybunał określił w wyroku w sprawie Van Gend en Loos z dnia 5 lutego 1963 r.2 Zgodnie z tą zasadą można bezpośrednio przywoływać normy wspólnotowe przed krajowym wymiarem sprawiedliwości. Możliwość powoływania się na unijne prawo uzależnione jest jednak od rodzaju aktu prawnego. Poszczególne regulacje unijne mogą być stosowane w dwóch aspektach: wertykalnym (w stosunkach obywatel–państwo) lub horyzontalnym (w stosunkach pomiędzy obywatelami).

 

Stosowanie unijnego prawa pierwotnego w Polsce

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopuszcza bezpośrednie stosowanie pierwotnego prawa wspólnotowego, w szczególności traktatów założycielskich oraz traktatów akcesyjnych. Aby mogły być bezpośrednio stosowane, postanowienia prawa pierwotnego muszą być jednak doprecyzowane, jasne, bezwarunkowe i nie odwołujące się do dodatkowych środków, krajowych czy wspólnotowych.

 

Stosowanie unijnego prawa wtórnego w Polsce

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W odniesieniu do europejskiego prawa wtórnego, do którego zaliczają się rozporządzenia unijne, dyrektywy, decyzje, umowy międzynarodowe oraz opinie i zalecenia, różny będzie zakres stosowania zasady bezpośredniego skutku. W przypadku:

 

  1. rozporządzeń – zawsze będą one bezpośrednio stosowane w Polsce, co wynika z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej3, zgodnie z którym rozporządzenia są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich;
  2. dyrektyw – mogą być bezpośrednio stosowane, jednak tylko w aspekcie wertykalnym, i tylko w sytuacji gdy ich przepisy są bezwarunkowe oraz wystarczająco jasne i precyzyjne, a państwo nie transponowało treści dyrektywy do polskiego porządku prawnego (czyli nie wydało ustawy wprowadzającej postanowienia określonej dyrektywy);
  3. decyzji – mogą być bezpośrednio stosowane w aspekcie wertykalnym, jeśli adresowane są do państwa polskiego;
  4. umów międzynarodowych – w niektórych przypadkach, jeżeli Polska jest stroną umowy, mogą być bezpośrednio stosowane w aspekcie wertykalnym;
  5. opinii i zaleceń – nie mogą być bezpośrednio stosowane, ponieważ nie mają mocy wiążącej.

 

 

 

 

______________________________

1 Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 1964 r. w sprawie 6/64 Flaminio Costa v. ENEL (ECR 1964/585)

2 Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie 26/62 van Gend en Loos (ECR 1963/1)

3 Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/2, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.04.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Wprowadzenie produktu na rynek Unii Europejskiej – wybrane problemy

W jednym z wcześniejszych artykułów tego działu omówione zostały zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny (wadliwy) w prawie polskim. Dzisiejszy rynek produktów jest jednak rynkiem międzynarodowym. Wielu przedsiębiorców, wprowadzając towar do obrotu, obejmuje swoim zakresem dzia

Prawo właściwe dla świadczenia usług przez internet w Unii Europejskiej – część 1

Jan prowadzi serwis internetowy. Mieszka w Polsce, działalność ma zarejestrowaną w Anglii, serwer zlokalizowany jest w Niemczech, a klienci serwisu pochodzą ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Prawu którego państwa podlega świadczenie usług drogą elektroniczną przez Jana?

Prawo właściwe dla świadczenia usług przez internet w Unii Europejskiej – część 2

Jan prowadzi serwis internetowy. Mieszka w Polsce, działalność ma zarejestrowaną w Anglii, serwer zlokalizowany jest w Niemczech, a klienci serwisu pochodzą ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Prawu którego państwa podlega świadczenie usług drogą elektroniczną przez Jana? – ciąg d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »