.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stłuczka na parkingu w trakcie parkowania

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 17.10.2014

Przed kilkoma dniami miałem drobną stłuczkę na parkingu. W trakcie parkowania zarysowałem stojące na parkingu auto. Nie było właściciela pojazdu ani świadków zdarzenia. Włożyłem za szybę pojazdu poszkodowanego kartkę z informacją i numerem telefonu. Poszkodowany po kilku dniach odezwał się i wygląda na to, że próbuje zawyżać szkody. Posiadam zdjęcia pojazdu po powstaniu szkody. Jak powinienem postępować z poszkodowanym, aby ponieść koszty wyłącznie swojej nieuwagi, a nie finansować mu renowacji pojazdu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście zgodnie z podstawową zasadą polskiego prawa cywilnego w zakresie szkód i ich naprawienia jest ta, że odpowiada się jedynie za swoje czyny i szkodę wywołaną tym działaniem, która to szkoda pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z czynem sprawcy.

 

W tej sytuacji musi Pan wykazać poszkodowanemu jaka szkoda powstała w wyniku Pana działania oraz (ponieważ wielkość tej szkody kwestionować będzie poszkodowany) wykazać, że pozostałe uszkodzenia samochodu nie pozostają w związku z Pana działaniem.

 

Ponieważ sprawa obecnie toczy się w celu polubownego zakończenia sprawy, możliwości działania ma Pan bardzo dużo. Proponuję jednak, aby całą sprawę załatwić pisemnie. W ten sposób zgromadzi Pan dokumentację niezbędną do obrony, w przypadku, gdyby sprawa znalazła swój finał w sądzie.

 

W chwili obecnej radzę na piśmie zaproponować poszkodowanemu kwotę, którą uważa Pan za właściwą w celu naprawy uszkodzeń, które Pan uczynił. Warto zrobić zdjęcia swojego samochodu w miejscu, które zapewne w wyniku otarcia również jest uszkodzone. W piśmie należy powołać się na art. 361 K.c., zgodnie z którym zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

 

W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Proszę wskazać, że według Pana oceny wycena, którą dokonał poszkodowany znacznie przewyższa wartość szkód, które Pan uczynił i obejmuje naprawienie zniszczeń istniejących także przed zdarzeniem, za które Pan nie odpowiada. O wielkości i rodzaju szkód w samochodzie poszkodowanego będzie świadczyć rodzaj i wielkość uszkodzeń w Pana pojeździe. Zdjęcie Pańskiego samochodu, jak i uszkodzeń w pojeździe drugiej strony należy dołączyć do pisma. Może Pan również zaproponować niezależną wycenę rzeczoznawcy, co wymagałoby stawienia się wspólnego z oboma samochodami u takiego biegłego.

 

Koniecznie proszę zaproponować swoją wycenę odszkodowania i wezwać poszkodowanego do wskazania numeru konta, na jakie ma Pan wpłacić bezsporną kwotę odszkodowania. To pozwoli uniknąć płacenia ewentualnych odsetek, gdyby sprawa znalazła finał w sądzie.

 

Jeśli poszkodowany zgodzi się na Pańską wycenę, wówczas należy wezwać poszkodowanego do podpisania oświadczenia, że kwotą, jaką strony ustaliły wyczerpuje całość jego roszczeń odszkodowawczych z tytułu zdarzenia… (i tu opisać dokładnie datę, miejsce zdarzenia i uszkodzenia).

 

To pierwsze, co może Pan uczynić. Dopiero kolejne działania poszkodowanego mogą wskazać dalszą drogę postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton