.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Staż pracy z działalności gospodarczej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.07.2019

Mam pytanie odnośnie udokumentowania stażu zawodowego wynikającego z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W wyniku rekrutacji do pracy na stanowisko w placówce muzealnej moja kandydatura została odrzucona z powodu braku dowodów na wymagany 5-letni staż zawodowy, mimo iż prowadzę działalność w tym zakresie od lat 11. Prawo mówi, iż to nie jest staż, ale czy jest jakakolwiek możliwość ominięcia tego przepisu, np. czy stanowisko kierownicze może akceptować staż z działalności? Czy dyrektor muzeum może zmienić kryteria naboru, czy musi się trzymać tej zasady? Czy jest jakaś inna droga udowodnienia stażu pracy, który przecież posiadam?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest wliczane do stażu pracy i przepisu tego nie da się po prostu zignorować.

 

Obecnie brak jest rozporządzenia, które regulowałoby kwalifikacje pracowników muzeów, bowiem poprzednie rozporządzenie wygasło, a nowego nie wydano, jednak w doktrynie przyjęło się, ze w takiej sytuacji stosować należy poprzednio obowiązujące przepisy.

 

Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami „do stażu pracy zaliczało się okresy zatrudnienia na stanowiskach, na których realizuje się zadania związane z działalnością muzealniczą, naukową, upowszechnianiem kultury lub ochroną zabytków i opieką nad zabytkami w:

 

1) muzeach, instytucjach kultury innych niż muzea, archiwach, uczelniach, instytutach naukowych, instytutach badawczych, urzędach administracji publicznej, państwowych lub samorządowych jednostkach organizacyjnych;

2) podmiotach znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które prowadzą działalność taką jak podmioty, o których mowa w pkt 1”.

 

Nie sądzę, aby obecne regulacje poszły w kierunku złagodzenia kwestii stażu pracy. Działalność gospodarcza na własny rachunek nigdzie nie jest wliczana do stażu pracy, dlatego dyrektor muzeum słuszni nie uznał Pani stażu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »