Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawki podatku VAT za działalność artystyczną

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.02.2010

W 2005 roku rozpoczęłam działalność gospodarczą, którą można określić jako artystyczną. Komponuję utwory, które później sprzedaję instytucjom, daję występy artystyczne oraz piszę felietony do pism. Za swoje usługi wystawiam faktury VAT, ale nie wiem, czy stosuję dobre stawki podatku. 1. Za skomponowane utwory doliczałam 22% podatku, 2. za występy też 22% (ale później dowiedziałam się, że one nie podlegają opodatkowaniu i przestałam go doliczać), 3. za tantiemy autorskie – stawka 7%. Czy postępowałam właściwie? Jeśli nie, czy powinnam jakoś to skorygować? Dodam, że księgowość prowadzi profesjonalne biuro.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady, która wynika z pozycji 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, „usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania” – opodatkowane są stawką 7% podatku VAT (art. 41 ust 2 ustawy).

 

Załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zawiera wykaz usług zwolnionych od opodatkowania, w pozycji 11 załącznika 4 ustawodawca umieścił zwolnienie dla grupowania PKWiU ex92: „usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem* –  z wyłączeniem:

 

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
  7.  wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
  8. działalności agencji informacyjnych,
  9. usług wydawniczych,
  10. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12 (tj. ex. 92.2sługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:

    a. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
    b. działalności agencji informacyjnych).

 

* Dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług”.

 

Natomiast np. na podstawie pozycji 156 załącznika nr 3 do ustawy, to jest wykazem towarów i usług opodatkowanych stawką 7%, stawkę 7% stosuje się do grupowania ex. 92.3 – „Usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

 

  • w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
  • związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
  • świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12)”.

 

Reasumując, by określić prawidłową stawkę podatku VAT, należy znać prawidłowe PKWiU, bez prawidłowego grupowania PKWiU nie można tego zrobić. W Państwa przypadku dla uzyskania całkowitej pewności należałoby wystąpić z wnioskiem o nadanie symbolu klasyfikacyjnego do Ośrodka Standardów i Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, opisując dokładnie we wniosku wykonywane usługi, sposób ich licencjonowania itd.

 

W ten sposób otrzymają Państwo informację o prawidłowej klasyfikacji wykonywanych usług na gruncie PKWiU, co pozwoli na prawidłowe określenie stawek podatku VAT.

 

Jest to bardzo ważne, gdyż wspomniane przez Panią „tantiemy” czasem są, a czasem nie są, opodatkowane podatkiem VAT.

 

Przykładowo, w piśmie z dnia 12 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu (sygn. akt US IX/443-79/MWR/04), dotyczącym naliczania podatku VAT od umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, przeczytać możemy, iż „usługi związane z filmami reklamowymi nie będą zwolnione z podatku VAT i będą podlegały 7-procentowej stawce podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 oraz pozycji 162 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.”

 

W przypadku gdy okaże się, że część rozliczeń była nieprawidłowa, należy je skorygować, może to być korekta zarówno na korzyść, jak i niekorzyść organu podatkowego. Odnośnie np. sposobu korekty faktur przyjmuje się, iż należy dokonać korekty wartości brutto, a wartość netto powinna pozostać bez zmian. Odpowiednio zatrudnione przez Panią służby księgowe skorygują ewidencje i deklaracje w zależności, czy korekta jest dodatnia, czy ujemna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + 8 =

»Podobne materiały

Produkcja filmów a VAT

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce zajmuje się produkcją filmu na zlecenie szwajcarskiego inwestora. Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT? Film jest realizowany w Polsce i we Francji.  

 

Opodatkowanie działalności artystów plastyków

Jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Zamierzam sprzedawać swoje prace wykonane na zamówienie i nie tylko. Jaka jest najbardziej korzystna forma rozliczania się z urzędem skarbowym? Czy mam założyć działalność gospodarczą w tym celu? Czy obowiązują mnie jakieś progi podatkowe? Słyszałem o poda

 

Impresariat artystyczny – czy powinnam płacić VAT, a jeśli tak, to jaki?

Założyłam impresariat artystyczny. Moja działalność polega, w dużym skrócie, na organizowaniu koncertów orkiestry; na pośredniczeniu między organizatorem koncertu a artystą, który wystąpi; a także na pośredniczeniu między klientem nagrywającym płytę a artystą, który ma zagrać na płycie. Moje pytania

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »