Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka VAT na sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.03.2011

Nasza firma chce sprzedać działkę z rozpoczętą budową – jest już garaż podziemny i część parteru. Ma to być budynek mieszkalny z lokalami usługowymi (400 m2 i 150 m2). Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zastosować, wystawiając fakturę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych*. W Państwa przypadku będziemy mieć zatem do czynienia z budynkiem mieszkalnym, o ile w ogóle na obecnym etapie budowy istnieje już budynek.

 

Zgodnie z prawem budowlanym budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Budynek jest obiektem budowlanym, gdy ma ponadto instalacje i urządzenia techniczne.

 

Przechodząc do ustawy o VAT – w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Całość dostawy, zakładając, że mamy do czynienia z budynkiem i jest on mieszkalny, opodatkowana zatem zostanie stawką 7% – tu jednak są również spore wątpliwości.

 

Zgodnie z § 37 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obecnie stawkę podstawową obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się przez budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

 

Na podstawie wymienionych zapisów istnieją dwie konkurencyjne teorie – jedna, że całość dostawy, zakładając, iż mamy do czynienia z budynkiem i jest on mieszkalny, opodatkowana zostanie stawką 7%; druga, że proporcjonalnie do powierzchni części: 7% za mieszkalne i 22% za użytkowe.

 

Nie da się jednoznacznie orzec, która teoria jest słuszna; eksperci jak np. Rafał Styczyński (Vademecum Doradcy Podatkowego) czy Krzysztof Kamiński (Vademecum Głównego Księgowego) zalecają 7% stawkę do całości.

 

Nie zawsze zgadzają się z tym organy podatkowe np. interpretacja indywidualna o sygnaturze IBPP1/443-512/07/AZb Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

 

Osobiście optuję za 7% stawką do całej dostawy.

 

Jeżeli „budowy” nie można uznać za budynek, to sprzedaż gruntu objęta będzie stawką 22%, a poniesione nakłady, jak wyżej tłumaczyłem – całość 7% lub w rozbiciu 7% i 22%.

 

Polecałbym wystąpienie o indywidualną interpretację i argumentowanie stawki 7% jako właściwej dla całości – pozwoli to zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 02.12.2010.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 0 =

»Podobne materiały

Sprzedaż towarów na warunkach DAF

Czy sprzedaż towarów na warunkach DAF należy ująć w deklaracji VAT-7?

 

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

 

Podatek od sprzedaży działki budowlanej przez firmę

Jestem księgową w spółce z o.o. Firma sprzedaje działkę budowlaną, będącą jej własnością, osobie fizycznej. Naliczono 23% VAT, ale nie jestem pewna, czy stawka nie powinna wynieść 8%. Jaka jest prawidłowa wartość VAT?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »