Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka VAT na sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.03.2011

Nasza firma chce sprzedać działkę z rozpoczętą budową – jest już garaż podziemny i część parteru. Ma to być budynek mieszkalny z lokalami usługowymi (400 m2 i 150 m2). Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zastosować, wystawiając fakturę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych*. W Państwa przypadku będziemy mieć zatem do czynienia z budynkiem mieszkalnym, o ile w ogóle na obecnym etapie budowy istnieje już budynek.

 

Zgodnie z prawem budowlanym budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Budynek jest obiektem budowlanym, gdy ma ponadto instalacje i urządzenia techniczne.

 

Przechodząc do ustawy o VAT – w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Całość dostawy, zakładając, że mamy do czynienia z budynkiem i jest on mieszkalny, opodatkowana zatem zostanie stawką 7% – tu jednak są również spore wątpliwości.

 

Zgodnie z § 37 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obecnie stawkę podstawową obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się przez budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na podstawie wymienionych zapisów istnieją dwie konkurencyjne teorie – jedna, że całość dostawy, zakładając, iż mamy do czynienia z budynkiem i jest on mieszkalny, opodatkowana zostanie stawką 7%; druga, że proporcjonalnie do powierzchni części: 7% za mieszkalne i 22% za użytkowe.

 

Nie da się jednoznacznie orzec, która teoria jest słuszna; eksperci jak np. Rafał Styczyński (Vademecum Doradcy Podatkowego) czy Krzysztof Kamiński (Vademecum Głównego Księgowego) zalecają 7% stawkę do całości.

 

Nie zawsze zgadzają się z tym organy podatkowe np. interpretacja indywidualna o sygnaturze IBPP1/443-512/07/AZb Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

 

Osobiście optuję za 7% stawką do całej dostawy.

 

Jeżeli „budowy” nie można uznać za budynek, to sprzedaż gruntu objęta będzie stawką 22%, a poniesione nakłady, jak wyżej tłumaczyłem – całość 7% lub w rozbiciu 7% i 22%.

 

Polecałbym wystąpienie o indywidualną interpretację i argumentowanie stawki 7% jako właściwej dla całości – pozwoli to zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 02.12.2010.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż towarów na warunkach DAF

Czy sprzedaż towarów na warunkach DAF należy ująć w deklaracji VAT-7?

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

Podatek od sprzedaży działki budowlanej przez firmę

Jestem księgową w spółce z o.o. Firma sprzedaje działkę budowlaną, będącą jej własnością, osobie fizycznej. Naliczono 23% VAT, ale nie jestem pewna, czy stawka nie powinna wynieść 8%. Jaka jest prawidłowa wartość VAT?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »