Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka podatku VAT dla szkoleń związanych z edukacją ekologiczną dla dzieci

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.03.2010

Jaka będzie stawka VAT dla usług obejmujących organizację szkoleń (zajęć, warsztatów, lekcji) z edukacji ekologicznej dla dzieci? Zajęcia zawierają treści dydaktyczne, wykonywane są na terenie przedszkoli, szkół, domów kultury, wczasowych i w wynajmowanej na godziny sali.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT w takiej usługi opiera się na dokonaniu prawidłowej klasyfikacji usług na gruncie PKWiU. Klasyfikacji dokonuje sam podatnik lub korzysta z pomocy Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Moim zdaniem, zgodnie z obecnie stosowanym grupowaniem do celów VAT, opisaną usługę należ klasyfikować jako 80.42.20-00.00, to jest „Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia”.

 

Przyjmując tę klasyfikację, sięgnąć należy do ustawy o podatku ot towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zwolnieniu od VAT podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pozycja siódma załącznika czwartego zwalnia „ex 80 – Usługi w zakresie edukacji” z podatku.

 

Usługa PKWiU 80.42.20-00.00 podlegać będzie zatem zwolnieniu od podatku VAT, nie do końca zgodne jest to z zapisem „ex”, który wskazuje na wąskie stosowanie, lecz taka właśnie jest praktyka i wykładnia. W doktrynie zauważa się, że „należy dodatkowo zaznaczyć, iż ustawodawca w załączniku nr 4 wskazując symbol PKWiU dodał oznaczenie „ex”, które zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oznacza, iż dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Ustawa nie wymienia jednakże szczegółowo kategorii usług edukacyjnych zwolnionych z podatku. Oznaczenie „ex” może zatem pozostać bez praktycznego znaczenia i być wynikiem błędu lub przeoczenia legislacyjnego” (Przemysław Skorupa, Komentarz problemowy. Usługi edukacyjne a podatek od towarów i usług, „Vademecum Doradcy Podatkowego” 2009, nr 34).

 

Podobnego zdania są również organy podatkowe. Przykładowo zacytuję pismo z dnia 10 września 2004 r., Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach (sygn. akt PP-1/443/86/2004[br]OG/005/249/PP1/2004): „działalność polegająca na prowadzeniu szkoleń, kursów w zakresie stylizacji paznokcia sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 80.42.20 mieści się w kategorii usług edukacyjnych i tym samym podlega zwolnieniu od podatku”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - IV =

»Podobne materiały

Działalność gospodarcza tłumacza i umowy z wydawnictwami

Jestem tłumaczem przysięgłym i prowadzę działalność gospodarczą związaną z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi. Prowadzę PKPiR oraz płacę podatek VAT. Zawieram także umowy z wydawnictwami na tłumaczenie książek – z tego tytułu otrzymuję honorarium lub umowę na udzielenie licencji na wydanie tłum

 

Odwrotne obciążenie a zużyte sprzęty AGD

Czy zużyte urządzenie elektryczne i elektroniczne (lodówki, pralki) zaliczamy do złomu i po nowelizacji ustawy z 01.07.2011 r. objęte są procedurą odwrotnego obciążenia, czy są wykluczone z najnowszym zmian w ustawie o VAT?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »