Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Status prawny prokurenta

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 26.09.2013

Prokurent to pełnomocnik przedsiębiorcy, który podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prokury, czyli pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu prowadzenia spraw związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, mogą udzielać spółki prawa handlowego. Wątpliwości istnieją natomiast co do tego, czy prokurenta mogą ustanawiać osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 1091 Kodeksu cywilnego1, podmiotem uprawnionym do udzielenia prokury jest przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców. Rejestrem przedsiębiorców – zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym2 – jest natomiast część KRS. Z wyżej wymienionej ustawy wynikałoby więc, że prokury nie mogą udzielać przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Część doktryny stoi jednak na stanowisku, że za „rejestr przedsiębiorców” w rozumieniu art. 1091 K.c. należałoby uznać również ewidencję działalności gospodarczej, a co za tym idzie – dopuścić udzielanie prokury przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

 

Udzielenie prokury

 

Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Przedsiębiorca ma również obowiązek zgłoszenia prokury do rejestru przedsiębiorców. W przypadku spółek osobowych (a więc spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) udzielenie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników (partnerów), natomiast w przypadku spółek kapitałowych (a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) zgodę na ustanowienie prokurenta muszą wyrazić wszyscy członkowie zarządu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prokurentem może zostać tylko osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można udzielić prokury osobie prawnej, ani jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

 

Odwołanie i wygaśnięcie prokury

 

Prokura może być w każdym czasie odwołana. Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych3 odwołać prokurę może każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki (w przypadku spółek osobowych) lub każdy członek zarządu (w przypadku spółek kapitałowych). Natomiast wygaśnięcie prokury następuje wskutek:

 

  1. wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców,
  2. ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, 
  3. otwarcia likwidacji przedsiębiorcy,
  4. przekształcenia przedsiębiorcy,
  5. śmierci prokurenta.

 

Zgodnie z art. 1097 § 4 K.c. wygaśnięcia prokury nie powoduje śmierć przedsiębiorcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych. Przepis ten pośrednio może wskazywać, że celem ustawodawcy było umożliwienie ustanawiania prokurentów osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Tylko w przypadku osób fizycznych możemy mówić bowiem o ewentualnej śmierci przedsiębiorcy.

 

Rodzaje prokury

 

Prokura może być udzielona jednej osobie (prokura samoistna) lub kilku osobom łącznie (prokura łączna), przy czym kierowane do przedsiębiorcy oświadczenia lub doręczenia pism mogą być dokonywane wobec jednej z osób, którym udzielono prokury łącznie.

 

W przypadku gdy prokurent umocowany jest do dokonywania czynności łącznie z członkiem zarządu lub wspólnikiem, mamy do czynienia z tzw. prokurą łączną nieprawidłową (członek zarządu, czy wspólnik nie może być prokurentem).

 

Oprócz prokury samoistnej i łącznej wyróżniamy także prokurę oddziałową. Jest ona ograniczona do jednego oddziału przedsiębiorstwa (oddział ten musi być ujawniony w KRS).

 

 

 

 

________________________
1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm)

2 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 26.09.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Prokura

Artykuł omawia instytucję prawną prokury, jako szczególnego rodzaju pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę.

Prokura oddziałowa

Prokura oddziałowa jest szczególnym rodzajem prokury, ograniczonym do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Udzielenie prokury oddziałowej wymaga ujawnienia oddziału w rejestrze przedsiębiorców.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »