Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Status podatnika VAT – sprzedaż działek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.07.2009

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług mają wątpliwości, czy sprzedaż nieruchomości w postaci działek z majątku prywatnego, niewykorzystanego w prowadzonej działalności gospodarczej, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione, gdyż przepisy w tym zakresie są nieprecyzyjne i praktyka organów na terenie kraju jest różna, często sprzeczna.

 

Doskonałym tego przykładem jest historia interpretacji indywidualnej o sygnaturze

ILPP1/443-50/07/09-S/GZ, wydanej 17 czerwca 2009 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Podatnik zwrócił się w 2007 r. z pytaniem „Czy osoba fizyczna odsprzedająca część terenu w postaci działek przeznaczonych pod zabudowę, które powstały przez podział jednego gruntu ornego, pochodzącego z jej majątku osobistego, zakupionego nie w celu dalszej odsprzedaży, zobowiązana jest do odprowadzania podatku VAT?”.

 

W odpowiedzi na ww. wniosek Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając z upoważnienia ministra finansów, wydał w dniu 19 października 2007 r. interpretację indywidualną nr ILPP1/443-50/07-2/GZ, w której stanowisko pytającej podatniczki uznał za nieprawidłowe. Następnie pismem z dnia 7 listopada 2007 r. pełnomocnik podatniczki wezwała organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa, jednak w wyniku ponownej analizy sprawy organ nie stwierdził podstawy do zmiany interpretacji. Pełnomocnik wniósł w dniu 11 stycznia 2008 r. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – ten zaś wydał wyrok, w którym uchylił zaskarżoną interpretację (sygn. akt: III SA/Wa 304/08). Od ww. minister finansów złożył skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wyrokiem z dnia 5 marca 2009 r. (sygn. akt: I FSK 1249/08). Uwzględniając ów wyrok, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał 17 czerwca 2009 roku interpretację, która stanowi, że „Sprzedaż przez osobę fizyczną zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT, działek przeznaczonych pod zabudowę, powstałych przez podział jednego gruntu ornego i pochodzących z majątku osobistego zakupionego nie w celu dalszej odsprzedaży – nie podlega opodatkowaniu”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Uzasadnienie organu warte jest przytoczenia. Dyrektor Izby Skarbowej „pod wpływem” wyroku sądu wskazuje, że „by dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

 

Na uwagę zasługuje fakt, iż uznanie osoby fizycznej za podatnika w myśl ustawy uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Zatem osoba fizyczna wykonująca czynność dostawy towarów, polegającą na zbyciu części majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży (w celach handlowych) – nie jest podatnikiem podatku VAT.

 

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

 

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Zainteresowana dokonywała i zamierza dokonywać dostaw działek wyodrębnionych z gruntu nabytego kilkanaście lat wcześniej przeznaczonego do użytkowania rolniczego, a nie pod zabudowę. Tym samym nabycie gruntu nie nastąpiło w celach handlowych.

 

Wnioskodawczyni użytkowała przedmiotowy grunt do działalności rolniczej. Jednak w momencie zbycia przedmiotowych działek Zainteresowana dokonuje sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę, co wskazuje, że „zostały one wyłączone ze składu gospodarstwa rolnego, czyli utraciły związek z prowadzoną działalnością rolniczą”.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdza się, iż Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży działek należących do majątku osobistego, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w tym zakresie, a dostawa nie będzie miała charakteru działalności profesjonalnej, stałej i zorganizowanej.

 

W związku z powyższym sprzedaż działek dokonywana przez Wnioskodawczynię nie będzie stanowiła działalności gospodarczej, lecz związana jest z przysługującym jej prawem do rozporządzania własnym majątkiem i dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT”.

  

Powyższe oczywiście dotyczy nie tylko sprzedaży nieruchomości, lecz wszystkich dokonywanych przez podatników podatku VAT transakcji, których przedmiot nie jest związany z prowadzoną działalnością. Omówiona sprawa pokazuje również, że ustalenie prawidłowych zasad dotyczących opodatkowania niektórych czynności podatkiem od towarów i usług nie jest sprawą prostą nawet dla organów podatkowych i wyspecjalizowanych komórek wydających w imieniu ministra finansów indywidualne interpretacje.Stan prawny obowiązujący na dzień 28.07.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Problemy przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług

Autor omawia problemy występujące przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowe zasady opodatkowania aportów – VAT

Autor przedstawia obowiązujące od 1 kwietnia 2009 roku zasady opodatkowania aportów podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z punktu widzenia konsekwencji sprzedaży w zakresie podatku od towarów i usług, to temat, który wielu przedsiębiorcom sprawia olbrzymie probl
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »