
Indywidualne Porady Prawne
Stare długi (sprzed ślubu) a odpowiedzialność małżonkówAutor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 16.02.2012 |
Trzy lata przed ślubem mąż prowadził działalność gospodarczą, ale nie opłacał składek ZUS. Teraz ZUS upomina się o stare długi (z odsetkami są naprawdę wysokie), o których ja nic nie wiedziałam. Mamy wspólność majątkową. Czy komornik będzie mógł ściągać należność z tego, czego dorobiliśmy się wspólnie? |
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa następuję między małżonkami wspólnota majątkowa. Oznacza to, że od tej chwili przez cały okres trwania związku każda rzecz i wszystkie środki finansowe zgromadzone przez któregokolwiek z małżonków pozostają własnością wspólną. Wspólny majątek stanowi zatem wynagrodzenie męża lub żony, ale również dochody z majątków osobistych.
Małżeństwo musi się nawzajem informować o czynionych finansowych operacjach. Jeśli obowiązek ten zostanie niedopełniony przez jedną ze stron, druga może wystąpić z wnioskiem o ograniczenie prawa do samodzielnego zarządzania wspólnym majątkiem albo ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Wspólność majątkowa ustaje z chwilą śmierci jednego z małżonków, prawnego zakończenia małżeństwa lub (w trakcie trwania związku) na wniosek jednej ze stron albo za obopólnym porozumieniem.
Istotne jest, że jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności ustawowej (tak jak w przedstawionej przez Panią sytuacji), sąd nie nada klauzuli wykonalności do majątku objętego wspólnością ustawową.
Warto zaznaczyć, co nadal pozostaje rzadkością w polskich uwarunkowaniach, iż małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej pozwala uniknąć ryzyka i negatywnych skutków zaciągnięcia zobowiązań finansowych przez współmałżonka.
Reasumując, zobowiązania wobec ZUS, które zostały nieuregulowane przez Pani męża przed ślubem, są długiem tylko i wyłącznie Pani męża. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego długi wierzytelności Pani męża nie przeszły na Panią. ZUS może dochodzić spłaty tego zadłużenia tylko z majątku osobistego Pani męża.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>