Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Starania o wcześniejszy zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 21.12.2009

Kilka tygodni temu zostałam zatrzymana przez policję przy rutynowej kontroli (nie złamałam przepisów ruchu drogowego). Poddano mnie badaniu alkomatem. Okazało się, że miałam ok. 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zostałam zatrzymana; zabrano mi prawo jazdy. Wyraziłam zgodę na dobrowolne poddanie się karze – skazano mnie na karę grzywny, dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów, 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata oraz poddanie się badaniom. Nigdy dotąd nie byłam karana. Utrata prawa jazdy spowoduje utrudnienia w prowadzeniu przeze mnie firmy, będę musiała zwolnić kilku pracowników. Czy wymierzona kara jest adekwatna do popełnionego przestępstwa? Czy mogę strać się o mniejszy wymiar kary? Czy po upływie 1 roku mogę wystąpić do sądu o przywrócenie prawa jazdy oraz zmniejszenie wyroku? Na jakie jeszcze badania mogę być skierowana? Czy powtórny egzamin na prawo jazdy wiąże się z uczęszczaniem na kurs?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Nadto, zgodnie z art. 42 § 2 K.k., sąd musiał względem Pani orzec środek karny polegający na zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w latach, w granicach od roku do lat 10. Określając czas tego zakazu, sąd powinien kierować się społeczną szkodliwością popełnionego czynu, stopniem winy sprawcy oraz względami prewencji ogólnej i szczególnej (kara ma przestrzegać zarówno sprawcę, jak i całe społeczeństwo przed popełnianiem przestępstw, ugruntować przekonanie, że jazda w stanie nietrzeźwości z uwagi na karę jest nieopłacalna).

 

W ewentualnym odwołaniu od wyroku może Pani zatem wnieść o obniżenie czasu trwania przedmiotowego zakazu do 1 roku, powołując się właśnie na okoliczności wskazane w treści pytania, a więc na:

 

  • konieczność zwolnienia części pracowników z uwagi na utratę prawa jazdy (w tym miejscu musi Pani wykazać, że dotychczasowych obowiązków nie może podjąć za Panią żadna inna osoba),
  • dotychczasowy nienaganny sposób życia (z uwagi na fakt, że nie była Pani dotąd karana).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W celu odwołania się od wyroku winna Pani złożyć w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku (nawet jeśli nie była Pani obecna na ogłoszeniu wyroku) wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Warunkiem wniesienia apelacji jest bowiem uprzednie złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W terminie 14 dni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem należy złożyć apelację. Należy ją wnieść do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok.

 

Proszę zatem ustalić, czy nie minęły Pani powyższe terminy.

 

Po upływie roku niestety nie będzie Pani mogła ubiegać się o uznanie zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany. Niedopuszczalne jest bowiem uznanie go za wykonany, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości.

 

Badania wskazane w treści orzeczenia będzie Pani musiała wykonać na własny koszt. Badań innych niż wskazane w wyroku nie musi Pani przeprowadzać.

 

Nie ma potrzeby ukończenia po raz kolejny kursu nauki jazdy. Kurs jest ważny, pozostaje jedynie zdać egzamin państwowy, natomiast w przypadku orzeczenia zakazu na okres 1 roku nie ma obowiązku zdawania ponownego egzaminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Zabrano mi prawo jazdy z powodu wykrycia u mnie 0,11 mg/l, drugi wynik po 15 minutach pokazywał 0,08 mg/l. Czy istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy, ponosząc tylko karę grzywny, tym bardziej, że wynik na alkomacie był przekroczony tylko o 0,01 mg/l i po 15 minutach był znaczny spadek stężenia?

Uznanie prawa jazdy

Chciałabym się dowiedzieć, czy osoba mieszkająca w Niemczech, której zatrzymano tamtejsze prawo jazdy, może odnowić dokument w Polsce (po raz pierwszy został wyrobiony w kraju kilkanaście lat wcześniej)? Jak długo musi być zameldowana w Polsce (od ponad dziesięciu lat ma stały meldunek w Niemczech)? Czy takie prawo jazdy byłoby uznane w Niemczech?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »