.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Środki pieniężne z CSA a alimenty zasądzone w Polsce

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 15.04.2011

Zarówno ja, jak i mój były chłopak mieszkamy w Anglii. Sąd polski zasądził niewysokie alimenty na nasze wspólne dziecko. Chciałabym oddać sprawę do CSA, które ma obliczyć nową kwotę świadczenia. Co się jednak stanie, jeśli ojciec dziecka straci tu pracę i wróci do Polski? Czy będę mogła znów otrzymywać na dziecko pieniądze w kwocie wcześniej zasądzonej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Instytucja CSA jest zupełnie niezależną i odmienną instytucją od alimentów, mimo że podstawy obu są bardzo do siebie zbliżone. Pomoc w ramach CSA może Pani uzyskać na terytorium Wielkiej Brytanii, jednakże nie wyklucza to dochodzenia roszczeń alimentacyjnych zasądzonych w Polsce.

 

Wielka Brytania posiada umowy z ponad 100 krajami i terytoriami, dotyczące prawa rodzinnego i dochodzenia praw alimentacyjnych – tzw. REMO. Oznacza to, że osoby żyjące w UK mogą dochodzić alimentów od byłego partnera, nawet jeśli przebywa on poza granicami kraju (pod warunkiem, że kraj, w którym mieszka, znajduje się w zasięgu umów międzynarodowych).

 

Korzystanie z pomocy CSA w Wielkiej Brytanii jest bardzo korzystne ze względu na dużą skuteczność w egzekucji roszczeń od drugiego partnera, jak też na nieuregulowany system alimentacyjny.

 

W każdym bądź razie alimenty zasądzone w sądzie polskim „nie przepadają”. Może Pani się starać o uznanie wyroku sądu polskiego i ich egzekucję w Wielkiej Brytanii.

 

Po powrocie byłego chłopaka do kraju będzie Pani mogła wszcząć egzekucję alimentów w Polsce na podstawie wyroku sądu polskiego.

 

Dodam też, że unormowania brytyjskie są zgoła odmienne od ustawodawstwa polskiego (a nawet europejskiego) i nie wykluczają pobieranie świadczeń z CSA wraz z alimentami z Polski.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus 9 =

04.08.2012

CSA nie jest organizacja, ktora placi alimenty.Jej obowiazkiem jest pobieranie ich od ojca i przekazywanie matce ale tylko wtedy gdy pracuje on na terenie UK.Nieprawda jest wiec,ze mozna pobierac alimenty i z CSA i z Polski,poniewaz te dwie sprawy sie wykluczaja.

Ania

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »