Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Środki pieniężne od rodziców

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.04.2016

W ciągu ostatnie 6 lat rodzice wpłacali na wspólne konto (moje i brata) co miesiąc pewne kwoty. Obydwoje nie ukończyliśmy jeszcze 25 lat. Przelewy zaadresowane były do brata. Przez pierwsze 5 lat studiowaliśmy dziennie. Na czwartym roku obydwaj podjęliśmy pracę na niepełny etat. W bieżącym (6. roku) obydwaj pracujemy na etat. W całym tym okresie zarządzałem zaoszczędzanymi środkami, zakładając lokaty i kupując jednostki funduszy inwestycyjnych na swoje nazwisko. Z tego samego konta opłacałem czynsz w mieszkaniu rodziców. Planuję kupić mieszkanie, które byłoby współwłasnością moją i brata. Przelewy przez pierwsze 5 lat nie powinny być uznane za darowiznę, nie miałem obowiązku ich nigdzie zgłaszać. Ostatnie 6 miesięcy mogę jeszcze zgłosić do US żeby uniknąć opodatkowania. Pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku (już po rozpoczęciu pracy zawodowej) powinienem był zgłosić jako darowiznę. Proszę o poradę, jak uregulować tę sprawę w urzędzie skarbowym.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sprawa jest złożona. Nie jest tak, że jak Pan wskazuje. To, czy przelewy, stanowiły darowiznę nie ma niemal nic wspólnego z tym, czy Pan studiował, pracował itp. Oczywiście na rodzicach ciąży obowiązek dostarczania środków utrzymania, ale nie oznacza to, że w tym samym czasie nie mogą oni na rzecz dziecka wykonać darowizny. Nie wiem, jaki koszty utrzymania Pan i brat ponosili z otrzymanych środków, ale skoro zostało ich na tyle, by owocnie inwestować, to otrzymywane kwoty przewyższały koszty utrzymania. W tym sensie od tego, jaka była umowa pomiędzy dziećmi a rodzicami, zależy kwalifikacja wpłat jako darowizn lub niebędących darowizną obowiązkowych po stronie rodziców świadczeń na utrzymanie dziecka

 

W kwestii ostatnich 6 miesięcy w przypadku darowizny wykonanej w formie przelewu ma Pan 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a tym dniem właśnie będzie dzień wykonania darowizny (gdy nie ma formy aktu notarialnego) na złożenie SD-Z2.

 

W przypadku niespełnienia warunków dla zwolnienia ww. nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej czyli jest opodatkowane gdy od jednej osoby nabywa się własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł. Limit ten dotyczy pięcioletniego okresu, bowiem jak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Pyta Pan jak uregulować sprawy w US? Gdy nabędzie Pan mieszkanie, a brak jest w zeznaniach środków na finansowanie takiego zakupu, to organ podatkowy może zapytać o legalności posiadanego kapitału. Postępowania dotyczące nieujawnionych dochodów mogą skończyć się 75% stawka podatku dochodowego, a w najlepszym przypadku 20% stawką podatku od darowizn. Wyjściem zatem jest zgłoszenie darowizn na druku SD-Z2, które mogą korzystać ze zwolnienia, oraz ujawnienie w zeznaniu SD-3 darowizn z ostatnich 5 lat (darowizn, a nie wszystkich wpłat) i ich opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Pamiętać tu trzeba o złożeniu wraz z SD-3 tzw. czynnego żalu, by uniknąć konsekwencji karnoskarbowych. O czynnym żalu potrzebne informacje znajdzie Pan tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, który dwa lata później nabył własnościowe prawo. Kilka dni temu dostaliśmy pismo dotyczące braku zapłaty podatku od spadku – trzeba podobno wycenić mieszkanie i zapłacić podatek od jego wartości (ok. 130 tys. zł). Dlaczego mam płacić podatek od wartości mieszkania, a nie od kaucji? Jak uniknąć kary urzędowej za zwłokę? Czy mimo zrzeczenia mam prawo do części mieszkania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »