








W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Sprzedaż używanego sprzętu w ramach własnej działalnościAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.02.2011 |
Chciałbym otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać używany sprzęt komputerowy, który mam zamiar kupować np. w komisach, na giełdach i przez internet. Jak mogę zalegalizować taką działalność i w jaki sposób powinienem potwierdzać legalność źródła (jeśli kupię sprzęt od osób prywatnych, nie dostanę faktury)? |
Jeśli chce Pan zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, winien Pan złożyć wniosek EGD-1 do właściwego organu ewidencyjnego, tj. do wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Na skutek złożenia wniosku wszczęte zostanie postępowanie, którego efektem będzie wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej oraz nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS. Po rejestracji, w zależności od sytuacji faktycznej, konieczne mogą być dodatkowe wizyty w urzędzie skarbowym, np. w celu rejestracji do VAT.
Rozpoczynając prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności może Pan opłacać znacznie niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Jest tak, bowiem składki może Pan opłacać od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Musi Pan wybrać formę opodatkowania – znaczenie ma przewidywana wysokość kosztów i potencjalny dochód. Najpopularniejsze formy opodatkowania to ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy (opłacalny, gdy dochód przekracza w skali roku ok. 90 000 zł). Zasady ogólne są korzystniejsze od ryczałtu przy wyższych kosztach, ryczałt zaś przy niższych, plusem ryczałtu jest również proste rozliczanie. Zasady ogólne to podatek od dochodu 18% i 32% (po przekroczeniu ponad 85 tys. zł); ryczałt to stawki sztywne od przychodu, np. 8,5% naprawa sprzętu, 3% handel.
Kolejną kwestią jest właściwy sposób dokumentacji w opisanej sytuacji – w praktyce sytuacja taka może stanowić problem w przypadku kontroli. Część organów i przedstawicieli doktryny przyjmuje, że takie zakupy można dokumentować „innym dowodem księgowym”.
Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów „podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
Zgodnie z § 14 – „na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku)” Dowody te „mogą dotyczyć wyłącznie:
W przypadku ryczałtu do udokumentowania zakupu towarów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jednak jako dowody ustawa wymienia „otrzymane faktury, rachunki, paragony, dowody wewnętrzne oraz opis otrzymanego towaru”.
Kończąc, moim zdaniem dowód wewnętrzny będzie wystarczającym dowodem – organy podatkowe mogą tu mieć jednak inne zdanie, mimo że wielu specjalistów uważa podobnie; przykładowo Małgorzata Niedźwiedzka (Vademecum Doradcy Podatkowego): „zastosowanie dowodów wewnętrznych w przypadku, gdy pozyskanie faktury lub paragonu nie jest możliwe, będzie prawidłowe”. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>