Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż udziałów spółki z o.o. a podatek dochodowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.05.2011

Spółka z o.o. posiada kapitał zakładowy oraz kapitał zapasowy utworzony z dopłat wspólników. Czy spółka jako płatnik powinna naliczyć zryczałtowany podatek dochodowy 19% i złożyć deklarację w urzędzie po podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki, utworzonym z dopłat wspólników będących osobami fizycznymi? Następnie spółka chce sprzedać udziały. Czy w przypadku sprzedaży spółki dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania? Czy w takim przypadku dochód do opodatkowania wyniesie 0 zł?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej.

 

Wobec tego osoby fizyczne będące udziałowcami w związku z podwyższeniem z kapitału zapasowego spółki jej kapitału zakładowego uzyskują dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który podlega opodatkowaniu.

 

Zatem spółka ma obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, co wynika z art. 41 ust. 4 ww. ustawy.

 

Wskazuje Pani, że spółka chce sprzedać udziały w sobie, a dalej pisze o sprzedaży spółki – żadna z tych opcji nie jest możliwa ani teoretycznie, ani prawnie. Udziały mogą sprzedać tylko ich właściciele – udziałowcy. Jeśli udziałowcy spółki sprzedadzą 100% posiadanych udziałów, kontrolę nad spółką przejmują nowi udziałowcy. Z prawnego punktu widzenia nie mamy do czynienia ze sprzedażą spółki, ale sprzedażą udziałów w spółce przez udziałowców.

 

Sprzedający osiąga przychód z kapitałów pieniężnych – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne (choćby nie zostały faktycznie otrzymane) przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podatek od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19% – uzyskany dochód to różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów. Jeśli udziały zostały objęte za środki pieniężne, kosztem są wydatki na objęcie udziałów.

 

W przypadku odpłatnego zbycia w spółce udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;
  2. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

 

Co ważne – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Jeśli zatem wydatki na objęcie udziałów zrównają się z przychodem, dochód rzeczywiście wyniesie 0 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od zbycia udziałów w spółce z o.o.

Spółka z o.o. ma 5 wspólników. Jeden z nich, który posiada 10% udziałów, postanowił je zbyć. Prawo pierwokupu (zgodnie ze statutem) mają pozostali wspólnicy. Sprzedający wskazał, że kwota, którą chce uzyskać za sprzedaż udziałów, to 25 000 zł (w tym 5000 zł wkładu własnego). Aktywa spółki na koniec 2012 r. wyniosły 90 000 zł. Do tej pory nigdy nie były wypłacane dywidendy od zysków. Jakiej wysokości podatek dochodowy od osób fizycznych należy uiścić od zbycia udziałów? Czy urząd skarbowy ma prawo zakwestionować faktyczną kwotę zbycia i podatek od tej kwoty? Jak określić wartość rynkową udziałów?

Darowizna udziałów spółki

Czy jeżeli nie ma zapisu w umowie spółki jawnej o przekazaniu udziałów w drodze darowizny, to czy jest inny sposób przekazania udziałów w formie darowizny? Nie ma czasu na zmianę umowy spółki. Zaznaczam, że jest to spółka rodzinna, a darowizna dotyczyłaby syna, który jest współwłaścicielem.

Wykup udziałów spółki z o.o.

Większościowy właściciel (90%) spółki z o.o. chce sprzedać udziały w formie konkursu ofert. W tej spółce pełnię od pięciu lat jednoosobowo funkcję prezesa zarządu. Znając dobrze firmę, chciałbym wykupić udziały poprzez zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Od kilkunastu lat prowadzę również działalność gospodarczą, przychody są stałe, ale niewielkie. W jakiej roli przystąpić do konkursu ofert: jako osoba prywatna czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? Chodzi mi o skutki w przyszłości, czyli o spłatę powziętych zobowiązań kredytowych, ponieważ wiadome jest, że spłata spocznie na spółce.

 

Sprzedaż stacji paliw a podatek VAT

Planuję sprzedać nieruchomość zabudowaną stacją paliw. W związku z posiadaniem tej nieruchomości prowadziłem działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży paliw (chciałbym ją zlikwidować). W ostatnim czasie stacja paliw była wydzierżawiona, pobierałem czynsz dzierżawcy i wystawiałem faktury VAT. Nabywca przejmuje stację i zamierza nadal sprzedawać paliwa. Czy sprzedaż stacji paliw może być traktowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i w związku z tym nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »