.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż samochodu przez firmę

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 03.06.2016

Spółka wykupiła samochód osobowy z firmy leasingowej po cenie niższej niż wartość rynkowa tego samochodu. Samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych. Jednak po krótkim czasie okazało się, że jest on zbędny w naszej firmie. Chcielibyśmy sprzedać go osobie fizycznej za taką samą cenę, po jakiej go zakupiliśmy. Czy w takiej sytuacji wystąpią jakieś należności podatkowe od strony firmy zbywającej samochód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest niczym nadzwyczajnym ani podlegającym karze lub określonym sankcjom skarbowym (podatkowym). Po zakupie stał się on własnością spółki (jej majątkiem) i wprowadzony został do ewidencji środków trwałych. Jego sprzedaż przez spółkę jest zdarzeniem gospodarczym wywołującym określone skutki, a zwłaszcza powodującym powstanie po stronie spółki przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym oraz wystąpienie podatku VAT.

 

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

 

Przy dostawie występuje kwota podatku należnego z tytułu sprzedaży.

 

Jeśli chodzi o samą wartość sprzedawanego towaru, to w zasadzie spółka jako podatnik może ustalać tę wartość swobodnie, według subiektywnej oceny (wyceny). Trzeba mieć na uwadze, że wartość sprzedawanego towaru jest ograniczona uzasadnieniem ekonomicznym, co oznacza, że cena towaru, jaką spółka ustala, może odbiegać od jego wartości wolnorynkowej. Takie ustalenie ceny wymaga jednak solidnego uzasadnienia na wypadek kontroli i zakwestionowania ceny przez fiskusa.

 

Jeżeli cena sprzedaży będzie taka sama jak cena nabycia, to formalnie:

 

  • nie wystąpi z tytułu tej operacji dochód do opodatkowania,
  • podatek VAT należny będzie taki sam jak podatek VAT przy zakupie (a gdy spółce przysługiwało prawo do obniżenia wartości podatku należnego o podatek naliczony – to faktycznie tego podatku nie będzie).

 

Ustalenie mniejszej od wartości rynkowej ceny sprzedaży to tym samym ustalenie mniejszej podstawy opodatkowania i ma to przełożenie na mniejszy podatek VAT należny, który w takiej sytuacji, jak Pani wskazuje, co do zasady kwotowo będzie taki sam jak podatek VAT naliczony i ewentualnie odliczony przy zakupie.

 

Organy skarbowe, wiedząc o takim fakcie (lub ustalając to w trakcie kontroli), zakwestionują co do zasady tak ustaloną cenę sprzedaży i podstawę opodatkowania. Samodzielnie – w ramach kontroli – określają podstawę opodatkowania według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku, czyli według wartości rynkowej.

 

Oznacza to, że wystąpi:

 

  • dodatkowy dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • zwiększy się podstawa opodatkowania VAT, a tym samym wystąpi podatek VAT do zapłaty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »