.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż piwa a podatek VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.05.2012

Prowadzę działalność gospodarczą od wielu lat i jestem cały czas na ryczałcie. Niedawno otworzyłam gastronomię i sprzedaję tam też piwo. Czy muszę teraz płacić VAT? Słyszałam, że w związku ze sprzedażą alkoholu, w tym piwa, nie mogę dłużej korzystać ze zwolnienia z VAT. Czy to prawda i czy teraz muszę opodatkować podatkiem VAT wszystkie towary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 113 ust. 13 stanowi, iż zwolnienia podmiotowego (tj. do 150 000 zł) nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

 

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym stanowi, że wyroby akcyzowe to m.in. napoje alkoholowe, a do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Zgodnie z załącznikiem do ustawy opodatkowaniu akcyzą podlega alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj. Piwo podlega więc opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

 

Konkludując, rozpoczęcie sprzedaży piwa powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl