Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż piwa a podatek VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.05.2012

Prowadzę działalność gospodarczą od wielu lat i jestem cały czas na ryczałcie. Niedawno otworzyłam gastronomię i sprzedaję tam też piwo. Czy muszę teraz płacić VAT? Słyszałam, że w związku ze sprzedażą alkoholu, w tym piwa, nie mogę dłużej korzystać ze zwolnienia z VAT. Czy to prawda i czy teraz muszę opodatkować podatkiem VAT wszystkie towary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 113 ust. 13 stanowi, iż zwolnienia podmiotowego (tj. do 150 000 zł) nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

 

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym stanowi, że wyroby akcyzowe to m.in. napoje alkoholowe, a do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Zgodnie z załącznikiem do ustawy opodatkowaniu akcyzą podlega alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj. Piwo podlega więc opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

 

Konkludując, rozpoczęcie sprzedaży piwa powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 4 =

»Podobne materiały

Zakup lokali użytkowych, jak odzyskać VAT?

Rozważam zakup dwóch lokali użytkowych. Nie prowadzę działalności gospodarczej, nie posiadam żadnych lokali, które bym wynajmował. W obydwu przypadkach pytanie brzmi: w jaki sposób przeprowadzić sprzedaż, abym jako kupujący mógł odzyskać 23% VAT od ceny brutto tych lokali? Pierwszy lokal stanowi wsp

 

Lekarz zwolniony z VAT a zakup mieszkania

Jestem lekarzem, prowadzę praktykę – działalność ta jest zwolniona z podatku VAT. Chciałbym zakupić mieszkanie na tzw. wynajem krótkoterminowy. Deweloper poinformował mnie, że za zakup takiego mieszkania można odzyskać podatek VAT. Ja nie mogę zostać płatnikiem VAT, bo to mi się nie opłaca, al

 

Zakup nieruchomości handlowej z gruntem a odliczenie VAT

Proszę o poradę w kwestii zakupu małej nieruchomości handlowej z gruntem. Prowadzę z mężem działalność handlową w formie spółki cywilnej. Na potrzeby prowadzonej działalności zamierzamy zakupić nieruchomość do prowadzenia sklepu (do tej pory ją wynajmowaliśmy). Budynek ten jest w złym stanie technic

 

Spółka LTD w Anglii a zwrot podatku VAT w Polsce

W latach 2004-2009 byłem właścicielem spółki LTD w Anglii. W 2006 r. zakupiłem sporo towaru w Polsce, za który zapłaciłem 22% VAT. Później rozliczyłem wszystko w spółce, zapłaciłem podatek w Anglii, więc wystąpiłem o zwrot VAT-u w Polsce, na co zgodził się urząd skarbowy. W 2009 r. zamknąłem je

 

Sprzedaż zwolniona z VAT przy obrocie złotem inwestycyjnym

Zajmuję się skupem złomu złota o gorszych próbach. Jeśli skupione złoto poddam rafinacji i doprowadzę do postaci płytek o próbie 995, to czy sprzedaż złota w takiej postaci na fakturę VAT (dla osób fizycznych lub firm) można traktować jako obrót złotem inwestycyjnym i zastosować zwolnienie

 

Umowa barterowa a rozliczenie VAT

Zastanawiam się nad otwarciem sklepu z kosmetykami jak najniższym kosztem. Prowadzę od lat bloga na temat pielęgnacji włosów. Mogłabym zaproponować markom kosmetyków publikację na blogu w zamian za barter o wartości 1–2 tys. zł. Wiem, że należy sporządzić umowę barterową i potraktować kosmetyk

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »