.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż opodatkowana

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.07.2012

Spółka akcyjna została zarejestrowana w KRS pod koniec 2011 roku. VAT-R zostal złożony w US 25 stycznia 2012 roku jako podatnik rozpoczynający działalność, niemający prawa do zwolnienia. Od lutego 2012 również będzie składana deklaracja VAT-7. Przed sylwestrem spółka wynajęła lokal innemu podmiotowi. Później podpisano umowę dzierżawy części majątku spółki z mocą od 1 stycznia br. Za grudzień wystawiono rachunek za wynajem, za styczeń: rachunek za dzierżawę w styczniu. Za luty: fakturę VAT (23%). Pierwsza deklaracja VAT-7 zostanie złożona w marcu. Czy te działania dotyczące sprzedaży opodatkowanej są prawidłowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (np. sprzedaży opodatkowanej) jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150  000 zł*.

 

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego powyższą kwotę, zwolnienie to traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad powyższą wartość, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

 

Jeżeli podatnicy zwolnieni podmiotowo rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni – do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

 

„1) przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

2) przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

3) przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

4) przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9” (art. 96 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

 

Reasumując, opisany przez Pana stan faktyczny może, ale nie musi być prawidłowy.

 

Jeśli poprawnie napisał Pan w treści pytania, że spółka była podatnikiem rozpoczynającym działalność, niemającym prawa do zwolnienia, to wszelka sprzedaż winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nawet ta grudniowa. Winny zostać złożone zaległe deklaracje, zapłacony podatek wraz z odsetkami.

 

Jeśli natomiast spółka utraciła prawo do zwolnienia w dniu 1 lutego, wszystko odbyło się poprawnie.

 

Utrata prawa do zwolnienia (przekroczenie kwoty limitu w proporcji, sprzedaż metali szlachetnych itp.) a rozpoczynanie działalności, gdy jest się podatnikiem rozpoczynającym działalność, niemającym prawa do zwolnienie (np. spółka nieposiadająca siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju), to dwie zupełnie rożne sytuacje.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 02.03.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton