.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości na Allegro

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.06.2012

Bardzo proszę o poradę dotyczącą sprzedaży nieruchomości na Allegro. Zainteresowała mnie pewna aukcja. Można było licytować działkę od kwoty 1 zł. Postanowiłem złożyć swoją ofertę. Jak się okazało, byłem jedynym chętnym – wygrałem licytację. Czy są szanse, abym faktycznie kupił tę nieruchomość za 1 zł?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości na Allegro, sytuacja jest dla Pana niekorzystna.

 

W pierwszej kolejności należy wskazać treść art. 702 Kodeksu cywilnego. Brzmi on następująco:

 

„Art. 702. § 1. Oferta złożona w toku aukcji przestaje wiązać, gdy inny uczestnik aukcji (licytant) złożył ofertę korzystniejszą, chyba że w warunkach aukcji zastrzeżono inaczej.

 

§ 2. Zawarcie umowy w wyniku aukcji następuje z chwilą udzielenia przybicia.

 

§ 3. Jeżeli ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, zarówno organizator aukcji, jak i jej uczestnik, którego oferta została przyjęta, mogą dochodzić zawarcia umowy”.

 

Nie doszło do zawarcia umowy, gdyż nie zostały spełnione warunki co do formy umowy (akt notarialny). Regulamin Allegro również o tym wspomina.

 

W regulaminie Allegro jest zapis, że sprzedaż nieruchomości nie jest wiążąca – jest jakby ogłoszeniem. Celem aukcji dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości nie jest zawarcie umowy, a jakiekolwiek czynności podejmowane przez użytkowników w ramach tych aukcji nie są wiążące, a aukcje te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy.

 

Na pewno nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Takowa musi być zawarta – pod rygorem nieważności – w formie aktu notarialnego.

 

Jeśli nawet weźmiemy pod uwagę, iż mogła to być umowa zobowiązująca do przeniesienia własności, to zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego wyklucza możliwość żądania przed sądem wykonania tego zobowiązania.

 

W każdym z przypadków Pana sytuacja nie przedstawia się w jasnym świetle.

 

Ponadto – co do zasady – sprzedawca ma możliwość zabezpieczenia się przed tym, iż ktoś zakupi wystawiony przedmiot za złotówkę:

 

  • w przypadku licytacji przez zastrzeżenie ceny minimalnej,
  • w przypadku opcji „Kup teraz” przez ustalenie z góry odpowiedniej ceny.

 

Jak pokazuje praktyka, zdarzają się sytuacje, iż sprzedawca po prostu o tym zapomni. Bywa, że sprzedawca nie ustali w ogóle ceny minimalnej (przy licytacji) albo ustali cenę bardzo niską, np. 1 zł (w przypadku licytacji oraz opcji „Kup teraz”). Powody mogą być różne, np.:

 

  • niedbalstwo,
  • pośpiech,
  • brak świadomości, jakie konsekwencje to powoduje (wywołany nieznajomością regulaminu),
  • złe postawienie przecinka czy oczywista omyłka pisarska.

 

Za błąd uznaje się: „mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy przy składaniu oświadczenia woli lub mylne wyobrażenie o treści składanego oświadczenia własnego lub drugiej strony”.

 

„Mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy” – np. sprzedawca zastrzegł cenę minimalną lub cenę przy opcji „Kup teraz” w wysokości symbolicznej złotówki w mylnym przekonaniu, iż nie wywołuje to jakichkolwiek skutków i później będzie mógł negocjować cenę (błąd w ścisłym tego słowa znaczeniu).

 

Jest to tzw. wada oświadczenia woli. Oznacza to, iż sprzedawca, który złożył oświadczenie pod wpływem błędu, może uchylić się od jego skutków prawnych. W tym celu musi złożyć kupującemu oświadczenie na piśmie w terminie 1 roku od dnia wykrycia błędu (art. 88 Kodeksu cywilnego), czyli w praktyce od dnia uzyskania informacji od Allegro o zakończeniu aukcji. Jeśli uchylenie będzie skuteczne, to umowa sprzedaży nie zostanie zrealizowana.

 

Jak Pan widzi, nie ma fizycznej możliwości nabycia nieruchomości przez Internet.

 

Mam nadzieję, że treść tej odpowiedzi rozwiała Pana wątpliwości dotyczące sprzedaży nieruchomości na Allegro.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus siedem =

27.03.2013

Ok. Jeśli piszą że 1 zł na KUP TERAZ ale co jeśli w aukcji nieruchomości cena mieszkania na KUP TERAZ jest 20 tys., a (rzeczywista wartość rynkowa to ca. 200 tys.)? Dlaczego od razu muszę myśleć, że to pomyłka? Przecież ja nawet mogę się bać, że jest np. zadłużone, że sąsiedzi to degeneraci i recydywiści, gwałciciele i seryjni mordercy...
Odstąpienie powinno być karalne (odszkodowanie?). A co jak się dowiaduję o pomyłce cenowej dopiero po 4 godzinach, a dodatkowo oferta napisana nie przez właściciela?
Bez kary??? to czy ja jutro mogę wystawić takie "ogłoszenie" na KUP TERAZ jakieś mieszkanie i nie będę za to odpowiadać? bo napiszę, że to pomyłka?

Kaskas

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl