.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż nieruchomości bez zgody właściciela mieszkającego za granicą

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 07.01.2011

Mój ojciec mieszka w Hiszpanii, w Polsce ma dom i działkę, które niszczeją, bo obecnie nikt tam nie mieszka. Nieruchomość ma przejść na mnie i na brata po śmierci ojca. Brat jednak usłyszał gdzieś, że dom możemy już teraz sprzedać bez zgody ojca – czy to prawda?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z prawniczą paremią mówiącą, że nikt nie może przenieść na drugą osobę więcej niż sam posiada, Pan i brat nie możecie przenieść prawa do nieruchomości, której nie jesteście właścicielami.

 

Fakt, że ojciec sporządził testament, w którym zapisał Panu i bratu nieruchomość, nie uprawnia Panów do dysponowania nieruchomością wbrew jego woli lub bez jego wiedzy. Testament jest czynnością prawną mortis causa, tzn. na wypadek śmierci, co oznacza, że jej skutek (czyli przejście prawa własności do nieruchomości na Pana i brata) nastąpi dopiero po śmierci ojca.

 

Na dzień dzisiejszy notariusz nie sporządzi aktu sprzedaży, jeżeli woli sprzedaży nie wyrazi jej właściciel osobiście lub przez pełnomocnika. W celu stwierdzenia, czy sprzedaży dokonuje właściciel, notariusz żąda odpisu z księgi wieczystej, w której jako właściciel, a tym samym jedyna osoba władna sprzedać dom, jest wskazany ojciec.

 

Pan i brat możecie sprzedać nieruchomość ojca, działając jako jego pełnomocnicy. W tym celu ojciec musiałby udzielić Panom pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl