Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 22.08.2013

Skuteczne zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. W tym celu konieczne jest dostarczenie do notariusza niezbędnych dokumentów oraz podpisanie aktu przez obydwie strony umowy w jego obecności.

 

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wymóg formy aktu notarialnego dla umowy sprzedaży nieruchomości ustanawia art. 158 Kodeksu cywilnego1. Umowa sprzedaży nieruchomości zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważna. W zwykłej formie pisemnej, a nawet ustnie, można natomiast zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości.

 

Dokumenty wymagane przez notariusza przy sprzedaży nieruchomości

 

To, jakich dokumentów będzie wymagał notariusz do sporządzenia aktu, uzależnione jest w szczególności od rodzaju nieruchomości, która ma być przedmiotem sprzedaży. W każdym przypadku konieczne będzie dostarczenie odpisu z księgi wieczystej, jeżeli była ona założona, oraz dokumentu stwierdzającego podstawę wcześniejszego nabycia nieruchomości przez sprzedawcę. Dokumentami takimi mogą być np.: postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypis z aktu notarialnego umowy sprzedaży albo darowizny. Oprócz tego konieczne mogą być:

 

  1. zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadków i darowizn przez sprzedawcę nieruchomości, jeżeli nabył on nieruchomość w spadku lub został nią obdarowany;
  2. wypis z rejestru gruntów;
  3. w przypadku gdy stroną umowy jest przedsiębiorca – odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  4. zaświadczenie z banku o wysokości udzielonego kredytu na zakup nieruchomości.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W przypadku gdy przedmiotem sprzedaży jest działka lub odrębna własność lokalu, notariusz może wymagać dowodu opłacenia podatku od nieruchomości lub opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Natomiast przy sprzedaży lokalu, do którego sprzedawcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, potrzebne będzie również zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie. W przypadku mieszkań fakultatywnie mogą być wymagane (zależy to głównie od stron umowy): zaświadczenie o wymeldowaniu dotychczasowego właściciela oraz zaświadczenie, że w stosunku do lokalu nie ma zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych.

 

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów strony umowy powinny zabrać do kancelarii notarialnej dowody osobiste oraz przekazać notariuszowi informację, na jakich warunkach będzie zawarta umowa (m.in. o cenie sprzedaży, dacie wydania nieruchomości).

 

Zawarcie umowy

 

Samo zawarcie umowy następuje w kancelarii notarialnej i polega na odczytaniu aktu notarialnego w obecności wszystkich stron umowy, a następnie złożeniu podpisów (w tym również przez notariusza). Przed odczytaniem aktu notariusz sprawdza tożsamość stron.

 

Opłaty przy zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości

 

Na koszty zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości składają się w szczególności: opłata za sporządzenie aktu notarialnego (uzależniona jest od wartości nieruchomości), opłata za wpis do księgi wieczystej, podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości nieruchomości) oraz opłaty za wypisy z aktu notarialnego. Koszty zawarcia umowy zwyczajowo ponosi nabywca, jednak strony mogą to ustalić w odmienny sposób.

 

 

 

____________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).Stan prawny obowiązujący na dzień 22.08.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »