
Indywidualne Porady Prawne
Sprzedaż nieletniemu artykułów pirotechnicznychAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.04.2011 |
Prowadzę sprzedaż m.in. fajerwerków. Kilka tygodni temu przyszedł do sklepu 16-latek, który miał przy sobie zgodę rodzica na zakup kilku petard. Zadzwoniłem na podany numer i mama chłopca potwierdziła upoważnienie. Kilka dni później chłopak znów przyszedł do mojego sklepu i kupił jeszcze dwa artykuły – sprzedałem mu je, nie kontaktując się już z rodzicami. Następnego dnia przyszła do mojego sklepu mama nastolatka z policjantem, mając wyrzuty o tę drugą sprzedaż. Jak się bronić w tej sprawie? Jaka kara może mi grozić? |
Kwestę przez Pana poruszoną reguluje ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
„W rozumieniu ustawy materiały wybuchowe – są to:
Co prawda, na obrót takimi materiałami nie jest potrzebna koncesja, to jednak ich przechowywanie, przewożenie i sprzedaż obwarowana jest ściśle przepisami.
Zgodnie z art. 37 wymienionej ustawy „kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Z pewnością – z uwagi na obecność policjanta – zostanie wszczęte postępowanie w tym zakresie. Dokonał Pan dwukrotnie sprzedaży artykułów pirotechnicznych osobie niepełnoletniej. Treść upoważnienia będzie miała tu pomniejsze znaczenie.
Jeśli już jednak zostanie skierowana sprawa do postępowania wyjaśniającego – chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie przyznanie się do winy i dobrowolne poddanie się karze, a nawet wnioskowanie o warunkowe umorzenie postępowania. Zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu karnego sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:
Warunkowe umorzenie postępowania karnego ma zastosowanie przy przestępstwach mniejszej wagi. W przedmiocie warunkowego umorzenia sąd orzeka wyrokiem, ale należy pamiętać, że nie jest to wyrok skazujący.
Niestety, nie ma innej drogi wybrnięcia z tej sytuacji w obliczu bezdyskusyjnego faktu sprzedaży petard osobie niepełnoletniej. Najlepiej skupić się na najniższym możliwym wymiarze kary.
Kwestię wysokości kary trudno przewidzieć.
Art. 53 Kodeksu karnego:
§ 1. „Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.
§ 2. Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego”.
Górna granica to 5 tys. zł. Na pewno jednak kara tak wysoka nie będzie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>