Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż minikoparki zakupionej w Niemczech

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.10.2010

W maju 2008 r. kupiłem minikoparkę w Niemczech. Zgodnie z zasadami wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w deklaracji VAT-7 w pozycji 32 i 33 wykazałem podatek należny oraz w pozycji 48 i 49 podatek naliczony. Teraz chcę sprzedać tę minikoparkę. Czy muszę ją sprzedać z VAT-em? Jestem płatnikiem podatku VAT.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega co do zasady:

 

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

 

Przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – można poniekąd uznać, że w dużym zakresie jest to pojęcie tożsame ze sprzedażą.

 

Nie ma zatem wątpliwości, że dostawa, którą Pan opisuje, podlega opodatkowaniu. Sprawdzić należy, czy może być zwolniona z podatku, skoro wskazuje Pan, że „towar” jest używany.

 

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług „zwalnia się od podatku m.in. dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.

 

Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

 

Spełnione muszą zostać dwa warunki łącznie:

 

  1. towar musi być używany,
  2. w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

Moim zdaniem w omawianym przypadku drugi warunek nie został spełniony, gdyż, jak Pan słusznie wskazuje, podatek został naliczony i odliczony – zatem dostawa przedmiotowej minikoparki winna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus osiem =

»Podobne materiały

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

 

Opodatkowanie prowizji brokerskiej

Firma X jest właścicielem statków, które są dzierżawione zagranicznym armatorom na podstawie umowy. Do zawarcia umowy doszło dzięki brokerowi polskiemu i zagranicznemu, którzy za tę usługę mają zagwarantowaną prowizję miesięczną trwającą przez okres czarteru. Polski broker obciąża firmę fakturą VAT

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »