Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaki podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od darowizny?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.06.2009

W listopadzie 2004 r. został podpisany akt darowizny mieszkania. W akcie notarialnym jest wzmianka, że obdarowana mieszka i mieszkać będzie przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia podpisania aktu. Chciałabym jednak sprzedać to mieszkanie w tym roku. W jakiej wysokości zapłacę podatek od darowizny, gdybym sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat (np. w lipcu)? Jeżeli chciałabym czekać te 5 lat, to czy mogłabym sprzedać mieszkanie już w listopadzie 2009 r. czy dopiero po upływie pełnego roku kalendarzowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) w brzmieniu obowiązującym w momencie nabycia, tj. w listopadzie 2004 r., ulga przysługuje osobom, które m.in. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

  1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

 

Zatem, co do zasady, 5-letni termin rozpoczyna bieg w momencie złożenia zeznania podatkowego. W doktrynie często zauważa się, że przepis jest nieprecyzyjny (doprecyzowano go kilka lat później). Niektórzy autorzy komentarzy zauważają, że „stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. (Dz. U. Nr 40, poz. 462) zeznanie podatkowe składa się w terminie miesiąca od powstania obowiązku podatkowego. Moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy, określa art. 6 ust. 1 ustawy – w przypadku nabycia w drodze darowizny jest to chwila złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego (porównaj art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy). Należy jednak przypomnieć, że w myśl § 1 ust. 4 cytowanego rozporządzenia obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których obowiązek pobrania podatku ciąży na płatniku. W takiej sytuacji za dzień „złożenia zeznania” należy uznać dzień zawarcia umowy darowizny” (R. Kubacki, Piśmiennictwo: Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis 2001–2006).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Uznać należy, że pięć lat upłynie w listopadzie 2009 r.

 

Przepisy przejściowe, wprowadzające zmiany w 2007 r., przewidują, że do nabycia rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosuje się przepisy ustawy o spadkach i darowiznach w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. Zatem zgodnie art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) w brzmieniu z 2004 r. może Pani zachować prawo do ulgi nawet w przypadku sprzedaży lokalu przed upływem terminu, pod warunkiem że zbycie wynika z konieczności zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Proszę pamiętać, że aby z tego przywileju skorzystać, najpierw musi nastąpić zbycie lokalu odziedziczonego, a dopiero później nabycie nowego lokalu – wszystko to powodowane koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. Jeśli posiada Pani już dom, który remontuje, ze zwolnienia tego skorzystać się nie da.

 

W praktyce podatnicy stosują różne rozwiązania, by „dotrwać” do zakończenia 5-letniego okresu. Zawierają np. umowy przedwstępne notarialne (nie przenoszą one prawa własności), pobierając zaliczkę, i pozostają w lokalu zameldowani do momentu upływu 5-letniego okresu. Gdy mija 5-letni okres, zawierają umowę notarialną przenoszącą własność lokalu. Tym samym część pieniędzy otrzymują wcześniej, nie tracąc prawa do zwolnienia.

 

W razie niedochowania prawa do zwolnienia podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (dla I grupy w 2004 r. było to 9637 zł). Dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, gdy kwota nadwyżki wynosi ponad 20 556 zł, podatek wyniesie 822,20 zł i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Organy podatkowe często wskazują, że w przypadku niedochowania prawa do zwolnienia wartość nieruchomości zostanie obliczona zgodnie ze stanem fizycznym z 2004 r., lecz według wartości nieruchomości w 2009 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatki od sprzedaży nieruchomości należącej do firmy

Prowadzę działalność gospodarczą. Przed ośmioma laty kupiłem lokal i włączyłem go do majątku firmy jako pracownię. Odliczałem 1,5% amortyzacji, koszty utrzymania wliczałem w koszty uzyskiwanego dochodu. Obecnie muszę sprzedać lokal i ewentualnie kupić później coś mniejszego w innym miejscu. Czy i w jakiej wysokości muszę zapłacić podatek od tej transakcji oraz czy muszę też odprowadzić podatek VAT, skoro zakup nieruchomości nie był objęty tym podatkiem, ponieważ transakcji dokonywały osoby fizyczne?

Niezgłoszenie nieruchomości do gminy w celu naliczenia podatku

10 lat temu znajomy wylał fundamenty i posadzkę i postawił blaszany garaż o wymiarach 4 x 8 m – posiada pozwolenie na budowę. Nie zgłosił jednak tej nieruchomości do urzędu gminy w celu naliczenia podatku. Co mu za to grozi?

Podatek od budynku wynajętego od PKP na działalność gospodarczą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym wynająć od PKP (na potrzeby firmy) budynek zdewastowanego dworca i remontować go aż do wykupu. Jeżeli jednak nie zamierzam prowadzić tam przez pewien czas działalności ani wykazywać tego najmu do odliczeń, to według jakiej stawki musiałbym zapłacić podatek (dla jakiego konkretnego rodzaju budynku)? Czy musiałbym się ujawniać z tym w urzędzie gminy? A jeżeli podpisałbym z PKP umowę jako osoba fizyczna, według jakiej stawki wówczas musiałbym zapłacić podatek? Obecny sposób użytkowania budynku to „dworzec kolejowy”.

Wynajem nieruchomości a podatek od nieruchomości

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Obecnie wynajmuję nieruchomość na działalność oświatową (szkoła i przedszkole niepubliczne). Czy w związku z tym muszę odprowadzać podatek od nieruchomości?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »