Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania otrzymanego od wujka

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 29.10.2010

W 2005 r. wykupiłam mieszkanie wujka, które następnie on notarialnie przepisał na mnie. Po śmierci wujka mieszkanie sprzedałam. Mój ojciec zmarł pół roku temu, a ja mam przyrodniego brata. Czy muszę dzielić się z bratem pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania? Czy czeka mnie sprawa o zachowek w związku ze śmiercią ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pieniędzmi z mieszkania po wujku nie musi się Pani dzielić z przyrodnim bratem.

 

Zgodnie bowiem z art. 991 Kodeksu cywilnego zachowek przysługuje tylko rodzicom, małżonkowi i zstępnym (czyli dzieciom, a gdy dzieci nie żyją wnukom) spadkodawcy.

 

Tym samym dzieciom rodzeństwa (ani samemu rodzeństwu) zachowek nie przysługuje.

 

Natomiast inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku zachowku po Pani ojcu.

 

Przede wszystkim należy ustalić, czy Pani ojciec zostawił testament. Jeśli nie zostawił, w grę wejdzie spadkobranie na podstawie ustawy. W myśl art. 931 Kodeksu cywilnego „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

 

Tym samym, jeśli Pani ojciec pozostawił tylko Panią i brata – będziecie jedynymi spadkobiercami w częściach równych w 1/2.

 

Jeśli zaś zmarły uczynił Panią jedynym swoim spadkobiercom bądź za życia darował tylko Pani cały swój majątek, wówczas przyrodni brat może od Pani żądać zachowku.

 

Oczywiście wszystko pod warunkiem, że ojciec uznał brata bądź jego ojcostwo zostało ustalone sądownie.

 

Zachowek brata wyniesie 1/4 wartości spadku lub darowizny, chyba że brat w chwili śmierci ojca był niepełnoletni lub niezdolny do pracy – to wówczas jego zachowek wyniesie 1/3 (art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego).

 

Wartość spadku ustala się po odjęciu wszystkich ciężarów związanych z postępowaniem spadkowym i innych długów spadkowych.

 

„Wartość darowizny oblicza się według stanu z chwili dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku” (art. 995 Kodeksu cywilnego). W przypadku darowizny będzie Pani mogła odliczyć sobie nakłady na nią poczynione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus osiem =

»Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania i zakup nowego przed zakończeniem sprawy rozwodowej

Moja córka jest w toku sprawy rozwodowej. Kilka lat przed ślubem odziedziczyła mieszkanie. Czy obecnie możliwa jest sprzedaż tego mieszkania i zakup nowego przed zakończeniem sprawy rozwodowej?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »