Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na zakup nowego a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.09.2009

W styczniu 2006 r. przekształciliśmy mieszkanie spółdzielcze lokatorskie na spółdzielcze własnościowe. Na początku 2008 r. sprzedaliśmy mieszkanie i złożyliśmy w urzędzie skarbowym oświadczenie o wykorzystaniu otrzymanych pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na zakup nowego. W ciągu miesiąca kupiliśmy nowe mieszkanie od dewelopera, choć cena była niższa od ceny dawnego mieszkania, które sprzedaliśmy. Przy zakupie ponieśliśmy koszty u notariusza. Wykończyliśmy też mieszkanie (mamy faktury VAT). Jaką mamy złożyć deklarację i w jakiej wysokości zapłacić podatek?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu z 2006 r., przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a) wolne są od podatku dochodowego m.in. w części wydatkowanej nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży:

  1. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  3. na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Słusznie zauważa w orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z dnia 17 stycznia 2007 r. (sygnatura: I SA/Ol 555/2006), że „Wydatek na remont lub modernizację, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, musi być więc poniesiony nie wcześniej niż nastąpiło uzyskanie prawa własności (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). W odniesieniu do celu, jakim są remont i modernizacja lokalu, nie można przywoływać niewątpliwie trafnych poglądów wyrażanych w orzecznictwie co do tego, że wydatki na nabycie własnego lokalu mogą być wolne od podatku również wówczas, gdy poniesiono je, zanim doszło do przeniesienia prawa własności nabywanego lokalu. Porównując te dwa cele mieszkaniowe, tj. nabycie własności budynku czy lokalu z remontem lub modernizacją, nie sposób nie dostrzec, że pierwszy odnosi się do mającego nastąpić w przyszłości zdarzenia, jakim będzie uzyskanie prawa własności, i na uzyskanie tego prawa jest nakierowany, podczas gdy drugi cel mieszkaniowy odnosi się do już istniejącego prawa własności, a ustawa podatkowa daje prawo do ulgi związanej z korzystaniem z istniejącego prawa dla podniesienia standardu, wartości, polepszenia warunków bytowych itp. Ustawodawca nie wprowadził ograniczenia w postaci wymogu, by wydatki na nabycie poniesione zostały równocześnie z zawarciem umowy o przeniesieniu własności bądź w terminie w umowie określonym (byle w ciągu dwóch lat).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W przypadku wydatków na remont lub modernizację wprost takie ograniczenie także nie zostało sformułowane w ustawie, ale jak już wyżej wspomniano, w istocie wynika z użycia sformułowania »(...) w części wydatkowanej na remont lub modernizację własnego (...)«”.

 

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, np. pozostanie część niewydatkowana zgodnie z oświadczeniem – podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów dwóch lat wraz z odsetkami naliczanymi:

  1. od 14 dnia od dnia dokonania odpłatnego zbycia do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży – w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty – w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

 

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

 

Składaliście Państwo PIT-23. Jeżeli posiada Pani jego kopię, to w objaśnieniach w pkt 1 przeczyta Pani, że – zgodnie z ustawą – do kosztów z odpłatnego zbycia zalicza się m.in. opłatę notarialną w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika. Jeżeli pozostała niewykorzystana kwota, winna Pani złożyć korektę PIT-23.

 

Organ podatkowy może żądać wykazania, że rzeczywiście przeznaczono w ciągu dwóch lat pieniądze ze zbycia nieruchomości na inne cele mieszkaniowe. Należy wtedy wylegitymować się m.in. fakturami VAT, aktem notarialnym zakupu mieszkania od dewelopera. Nadwyżka środków ze sprzedaży nieruchomości, której nie będzie można udokumentować (co celnie wskazuję eksperci, m.in. GP), organ podatkowy potraktuje jako niekorzystającą ze zwolnienia, a w konsekwencji powstanie obowiązek zapłaty zaległego podatku od tej części w wysokości 10% wraz z odsetkami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży nieruchomości – zwolnienie

Po podpisaniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości (w formie pisemnej) otrzymałam zadatek w wysokości 200 000 zł (06.03.2007). W tym samym roku (23.03.2007) kupiłam działkę za pieniądze z zadatku (150 000 zł). Później doszło do sprzedaży mojej nieruchomości w formie aktu notarialnego (04.04.2006). Następnie złożyłam PIT-23 i oświadczenie, że pieniądze przeznaczyłam na cele mieszkaniowe (19.04.2007). Czy będę zwolniona z podatku od sprzedaży nieruchomości?

Optymalizacja podatku dochodowego

W 2013 r. sprzedałem mieszkanie, które otrzymałem w formie darowizny 2 lata wcześniej. Miałem kupić inny lokal, jednak życie potoczyło się inaczej. Czy jest jakiś sposób na optymalizację podatku dochodowego w tej sytuacji?

Podatek przy zamianie mieszkania z większego na mniejsze

Zamierzam dokonać zamiany mieszkania większego na mniejsze. Mieszkanie większe zostało wykupione przeze mnie i męża w 2010 r. Mąż zmarł w 2011 r. Rok później został przeprowadzony dział spadku, w wyniku którego zostałam właścicielką drugiej połowy mieszkania po mężu. O ile przepisy dotyczące PCC przy zamianie są dość jasne, to nie wiem, w jakiej ewentualnie wysokości będę musiała zapłacić podatek dochodowy. Proszę o wyjaśnienie.

Wyposażenie mieszkania przy sprzedaży – aspekt podatkowy

Sprzedałem mieszkanie wraz z wyposażeniem (kuchnia, meble, pralka, lodówka). Jednak w akcie notarialnym nic o tym wyposażeniu nie pisaliśmy. Po prostu wcześniej ustaliliśmy z kupującym, że wszystko mu zostawiam, ponieważ i tak będę kupował nowe rzeczy, a te są stare. Za dwa dni przekazuję mieszkanie, czy w protokole zdawczo-odbiorczym powinienem to uwzględnić? Nie chciałbym narazić siebie albo nabywcy na jakiś podatek od tych staroci. Czy zatem nic nie wspominać, że sprzedałem mieszkanie z wyposażeniem? Czy wpisać, że sprzedaję za przysłowiową złotówkę? Czy może, że jest to darowizna?

Zwolnienie od podatku kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Mój brat został jedynym spadkobiercą zmarłej niedawno mamy. Właśnie sporządzono u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. W skład majątku wchodzi mieszkanie o wartości rynkowej około 700 tys. zł. Brat ma zamiar je szybko sprzedać i kupić tańsze. Czy jest szansa na uniknięcie podatku od sprzedaży przynajmniej w części wykorzystanej na zakup mieszkania? Brat jest już wyłącznym właścicielem innego mieszkania, ale mieszka w nim była żona z ich dzieckiem. Z obecną żoną brat mieszka w wynajętym mieszkaniu. Po zakupie nowego mieszkania (ze sprzedaży tego spadkowego), brat zamierza uwspólnić jego własność, aby być współwłaścicielem wraz z żoną. Czy skomplikuje to dodatkowo kwestię podatku za sprzedaż mieszkania ze spadku?

Odziedziczone majątki małżonków, wspólny zakup nieruchomości a zwolnienie z podatku

Odziedziczone po śmierci mamy mieszkanie, które sprzedałam przed upływem pięciu lat od nabycia praw do spadku. W związku z tym obejmuje mnie podatek, którego mogłabym uniknąć, wydając pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Jesteśmy z mężem w trakcie zakupu domu z działką i zastanawiam się, czy współwłasność tegoż zwolni mnie z płacenia podatku. Dodać muszę, że mąż również sprzedał nieruchomość uzyskaną tytułem spadku po ojcu przed upływem 5 lat. Wobec tego, jaki rodzaj współwłasności domu i działki zwolni nas oboje z konieczności zapłaty podatku? Dodam, że nie zawieraliśmy z mężem żadnych umów majątkowych.

Mieszkanie kupione po sprzedaży darowizny a podatek

W październiku 2014 mój mąż otrzymał mieszkanie w ramach darowizny od swojej matki. W marcu 2016 sprzedał to mieszkanie i całość kwoty przeznaczyliśmy na zakup nowego mieszkania w lipcu 2016 roku, w związku z czym marz nie odprowadził podatku od sprzedażny tej darowizny, gdyż została przeznaczona w całości na własne cele mieszkaniowe. Jak rozumiem, żeby uniknąć opodatkowania, mąż musi pozostać właścicielem tego mieszkania przez 5 lat od daty otrzymania darowizny. Czy jeśli teraz postanowimy sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat (bo np. zmieniła nam się sytuacja życiowa) i ponownie przeznaczymy te pieniądze w całości na własne cele mieszkaniowe, to będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od całości darowizny (19%)? Czy da się tego uniknąć?

Zakup mieszkania dla partnerki - czy będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Zamierzam kupić dla partnerki i jej dziecka mieszkanie (za 200 tys. zł). Czy będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »