Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości gdzie założona jest księga wieczysta na grunt, bez domu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.11.2009

Z przyczyn losowych zmuszona jestem do sprzedaży działki. Notariusz wymaga wypisu z rejestru budynków. Ponieważ budynek nie jest zgłoszony do użytkowania, nie figuruje w wykazie starostwa. Księga wieczysta sporządzona jest tylko na grunt, bez domu. 1) Czy zatem może być sporządzony akt kupna sprzedaży takiej działki z domem? Działka jest w użytkowaniu wieczystym. 2) Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży działki, jeśli kupiłam ją w 2002 r. niezagospodarowaną, a sprzedaję z domkiem (wybudowanym w 2004 r., ale niezgłoszonym), nasadzeniami itd.?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca – można sprzedać, a zarazem nabyć działkę w takim stanie faktycznym. Notariusz prawdopodobnie zaproponuje, by sprzedać działkę (użytkowanie wieczyste) oraz nakłady na wzniesienie nieoddanego do użytkowania budynku. Cena sumaryczna winna być taka sama, tylko transakcja faktycznie będzie składać się z dwóch odrębnych sprzedaży: działki oraz nakładów. Notariusz może zaproponować również inne rozwiązania.

 

Pyta Pani, czy zapłaci Pani podatek dochodowy od sprzedaży działki, jeśli kupiła ją Pani w 2002 r. niezagospodarowaną, ale sprzedaje z domkiem (wybudowanym, ale niezgłoszonym).

 

Możliwe są co najmniej dwie klasyfikacje ww. transakcji:

  1. „Domek” należy zakwalifikować jako nieruchomość, zatem sprzedaż bez podatku będzie możliwa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, czyli dopiero 1 stycznia 2010 r., gdyż wybudowanie miało miejsce w 2004 r. – art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
  2. Zgodnie z propozycją rozdzielenia sprzedaży prawa wieczystego użytkowania i nakładów na wzniesienie budynku mamy do czynienia z dwoma transakcjami. Pierwsza, tj. sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nabytego w 2002 r., będzie korzystała ze zwolnienia, gdyż upłynie 5 lat od momentu nabycia. Druga transakcja, tj. sprzedaż nakładów, również będzie korzystała ze zwolnienia, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku innych rzeczy niż nieruchomości sprzedaż po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi źródła przychodu. To rozwiązanie moim zdaniem jest korzystniejsze i poprawniejsze z punktu widzenia prawa podatkowego.

 

Oczywiście organy podatkowe mogą zaprezentować w niniejszej sprawie inne stanowisko, gdyż z przepisów prawa podatkowego nie wynika wprost, jakie postępowanie jest jedynie właściwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek VAT od sprzedaży działki budowlanej

Jestem osobą fizyczną. Posiadam kilka hektarów ziemi (działki budowlane). Chcę sprzedać jakieś 6000 m2. Będzie to pierwsza sprzedaż działki, jakiej dokonam. Czy zapłacę podatek VAT od sprzedaży działki budowlanej? W planie zagospodarowania działki są oznaczone pod zabudowę.

 

Sprzedaż działki a VAT

Jestem rolnikiem, płatnikiem VAT. Sprzedaję działkę rolną pod budowę biogazowni. Spółka kupująca działkę ma pozwolenie na budowę. Sprzedawaną działkę kupiłem w 2005 r. bez VAT od Agencji Nieruchomości Rolnych. Od tamtego czasu była wykorzystywana jako grunty rolne. Działka została wydzielona z większej całości. Co będzie z podatkiem VAT?

Sprzedaż domu i budynków gospodarczych a podatek

W 2008 r. otrzymałem na podstawie umowy darowizny działkę z domem i budynkami gospodarczymi na wsi. Teraz* chciałbym to sprzedać. Czy w związku ze sprzedażą domu i budynków gospodarczych trzeba zapłacić jakiś podatek?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »