Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działek ornych a podatek 19%

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.10.2010

W maju 2008 r. ojciec przepisał na mnie trzy działki. Gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, a grunty orne są V klasy. Chciałbym te działki sprzedać, nie płacąc podatku 19%. Czy jest to możliwe? Dodam, że kupiec chce wybudować na działkach magazyny.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw stanowi, iż do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych, również w drodze darowizny, w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

 

Na dzień 31 grudnia 2008 roku obowiązywał art. 21 ust. 1 pkt 28, który stanowił, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

 

Na marginesie zauważę, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

 

Pomijając powyższe, jako iż wskazuje Pan, że kupiec chce wybudować na działkach magazyny, oczywiste jest, iż grunty utracą charakter rolny, zatem ze zwolnienia nie będzie można skorzystać – bez znaczenia więc jest fakt, czy można by uznać wspomniane działki za część gospodarstwa rolnego.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu nie jest odpłatne zbycie m.in.: nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. By podatku nie płacić, musiałby zbyć Pan przedmiotowe grunty w 2014 roku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Założenie firmy w raju podatkowym

Jestem obywatelem polskim, interesuje mnie założenie firmy w innym kraju, jakimś „raju podatkowym”. Jeśli założyłbym taką firmę i chciał prowadzić działalność polegającą przede wszystkim na podnajmowaniu nieruchomości, albo prowadzeniu małych bazarów, przejazdów autobusowych i innych – to wówczas jakie są moje relacje z naszym urzędem skarbowym?

Czy można wpłacić mniejszą zaliczkę na podatek PIT-5?

Mam pytanie odnośnie dokonania wpłaty zaliczki na podatek PIT-5 od prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na sprzedaż pojazdu w miesiącu listopadzie i przekroczeniu I progu podatkowego wychodzi znaczna wartość zaliczki do uregulowania. Ponieważ PIT roczny rozliczam wraz z małżonką, która nie ma dochodów, nasz podatek nie przekroczy 18% progu podatkowego. Czy w związku z powyższym mogę bez konsekwencji wpłacić mniejszą wartość zaliczkową, jeżeli potrafię wyliczyć, że wpłacenie pełnej kwoty i tak będzie podlegało zwrotowi, czy muszę wpłacić pełną kwotę? A może istnieje jeszcze jakaś możliwość w tej sytuacji?

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na budowę domu na działce współmałżonka

W 2007 roku sprzedaliśmy mieszkanie (przed upływem 5 lat od zakupu), a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę domu. Działka, na której wybudowaliśmy dom, jest moim majątkiem odrębnym (otrzymałam ją w darowiźnie). Niestety okazało się, że możemy rozliczyć tylko połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, i musieliśmy zapłacić podatek wraz z odsetkami. Czy urząd skarbowy słusznie pobrał podatek od męża?

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt

Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Chcemy wziąć wspólny kredyt na mieszkanie, którego właścicielem będę tylko ja. W zeszłym roku już kupiłam sama mieszkanie. Jak to zrobić, by w urzędzie skarbowym było wszystko dobrze? Chodzi o taką sytuację, że ja spłacę kredyt sama, sprzedając wcześniej swoje mieszkanie. Jak nie płacić podatku? Ja to zrobić, by nie mieć problemów?

Zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku

Czy przysługuje prawo skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku po mamie, która zmarła w 2015 r.? Działka została sprzedana w 2016 r. Pieniądze zostały przeznaczone na remont domu, w którym mieszka wnioskodawca i ma tytuł prawny do budynku (dożywocie). Urząd skarbowy zakwestionował zwolnienie od podatku z tytułu remontu, twierdząc, że dożywocie nie upoważnia go do zwolnienia i nakazał zapłacenie podatku wraz z odsetkami za rok. Czy słusznie?

Ulga prorodzinna po rozwodzie

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej i odliczyć czworo dzieci w zeznaniu podatkowym PIT-36? Jestem po rozwodzie i miejsce pobytu dzieci w wyroku rozwodowym zostało przyznane mnie jako matce. Ojciec ma wyznaczone kontakty z dziećmi. Oboje mamy prawa rodzicielskie, ojciec dzieci ma zasądzone alimenty.

Opodatkowanie nagród pieniężnych oraz rzeczowych z turniejów

Prowadzę działalność w formie organizacji turniejów sportowych. Całość prowadzona przez stronę www. Użytkownicy, aby przyłączyć się do turnieju, muszą dokonać opłaty wpisowego w kwotach od 49 do 99 zł. Walczą o nagrody i dla 3 najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne w wysokościach od 100 zł do 750 zł. Dodatkowo czołowe miejsca otrzymują nagrody rzeczowe o wartościach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oczywiście otrzymują również puchary. Jak opodatkowane powinny zostać wpisowe, nagrody pieniężne oraz rzeczowe? A także w jaki sposób powinny one zostać dokumentowane dla potrzeb podatkowych, czy powinienem stosować protokół nagród, czy wystarczy odnotowanie w systemie?

Zakup mieszkania na Teneryfie

Podatniczka (osoba fizyczna) w zeszłym roku sprzedała mieszkanie nabyte przez nią trzy lata temu. W zeszłym roku podatniczka zawarła związek małżeński, małżonkowie mają wspólność majątkową. Podatniczka środki uzyskane ze sprzedaży swojego mieszkania przeznaczyła na zakup mieszkania na Teneryfie. Małżonkowie przed nabyciem tego mieszkania często przebywali na Teneryfie, a po jego nabyciu zamierzają mieszkać na Teneryfie, we wspólnie nabytym mieszkaniu, przez 6 miesięcy w roku, a drugie 6 miesięcy zamierzają mieszkać w Polsce w mieszkaniu, które mąż nabył przed zawarciem związku małżeńskiego z podatniczką. Mieszkanie na Teneryfie nie jest ani nie będzie wynajmowane osobom trzecim, ani nie służy w jakikolwiek sposób celom zarobkowym. Czy przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na wspólny z mężem zakup mieszkania na Teneryfie podatniczka może traktować jako przeznaczenie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i skorzystać tym samym ze zwolnienia w PIT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »