Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż detaliczna a kasa fiskalna

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.01.2016

W firmie nie posiadamy kasy fiskalnej, gdyż nasz profil działalności tego nie wymaga. Chcielibyśmy sprzedać laptopa klientowi detalicznemu. Czy do takiej jednorazowej transakcji wymagana jest już kasa fiskalna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 4 ust. 1 lit. i) oraz lit. l) stanowi, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, tak dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia jak i dla podatników nieprzekraczających określonych w § 3 obrotów, nie stosuje się w przypadku dostawy:

i) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),

l) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,

– z wyjątkiem dostawy w ww. zakresie będącej dostawą towarów, o której mowa w poz. 35 załącznika do rozporządzenia.

 

Laptop klasyfikowany jest w PKWiU pod kodem 26.20.11.0, tj. przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych (…).

 

Pewne wątpliwości natury praktycznej budzi jednak brzmienie § 4 ust. 1 lit. l) ww. rozporządzenia, gdyż dostawa jakichkolwiek zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych (niebędąca jednocześnie dostawą na rzecz pracowników) powoduje, że zwolnienie podmiotowe traci moc. Ustawodawca nie definiuje czym są nośniki danych cyfrowych, z pewnością takim nośnikiem jest dysk twardy laptopa – uznałbym jednak, że stanowi tu część komputera i to komputer stanowi przedmiot dostawy. Podobnie jest z płytami CD/DVD, które dołączane są do komputerów (np. z systemem operacyjnym), znaleźć można opinie, że dostawa takiego nośnika, nawet razem z komputerem wyrzuca ze zwolnienia. Uważam jednak, że świadczeniem głównym jest tu dostawa komputera i z niej nie powinno wyodrębniać się ww. poszczególnych elementów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus IX =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki