Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż alkoholu na telefon

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.05.2014

Dopuszczalność sprzedaży alkoholu przez telefon, jak i za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość, jest wątpliwa z uwagi na niejasne przepisy. Decydujące znaczenie ma ich interpretacja przez poszczególne organy wydające zezwolenia na obrót alkoholem.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi1, sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są:

 

  1. sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
  2. wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 metrów kwadratowych;
  3. pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

 

Przy czym przez sklep branżowy ze sprzedażą napojów alkoholowych należy rozumieć placówkę, w której roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych stanowi nie mniej niż 70% wartości sprzedaży ogółu towarów w tym punkcie. Natomiast wydzielone stoisko to stoisko oddzielone od pozostałej powierzchni punktu sprzedaży, ciąg handlowy lub lada.

 

Mając na uwadze powyższy przepis, można zastanawiać się, czy sprzedaż alkoholu na odległość jest możliwa. Ustawa ustanawia bowiem zamknięty katalog punktów sprzedaży, który nie zawiera sklepów internetowych. Kluczowym jest więc ustalenie miejsca, w którym dochodzi do zawarcia umowy przy sprzedaży alkoholu przez telefon lub Internet.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego2 w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej – w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

 

Mając na uwadze powyższy przepis, można by twierdzić, że miejscem zawarcia umowy sprzedaży alkoholu zawieranej na odległość (np. przez telefon lub Internet) w większości przypadków jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, natomiast tylko jego wydanie następuje poza tym miejscem, co mogłoby spełniać wymogi ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jednak odmienną opinię w tej sprawie wyraża Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a co za tym idzie – organy wydające zezwolenia na sprzedaż detaliczną alkoholu (wójtowie gmin oraz burmistrzowie i prezydenci miast). Zdaniem PARPA ustawę o wychowaniu w trzeźwości należy interpretować w ten sposób, że zarówno zawarcie umowy sprzedaży alkoholu, jak i jego wydanie powinno następować w jednej z placówek, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy. PARPA argumentuje to głównie tym, że w przypadku sprzedaży alkoholu przez telefon lub Internet nie jest możliwe zweryfikowanie wieku nabywcy oraz stanu jego trzeźwości.

 

Wydając zezwolenie na sprzedaż alkoholu, organ zezwalający określa adres punktu sprzedaży oraz adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego). Po wydaniu zezwolenia organ ten lub – na podstawie jego upoważnienia – straż gminna lub członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych dokonują kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia. W przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad i warunków sprzedaży napojów alkoholowych organ może cofnąć zezwolenie, o które w takim przypadku można się ubiegać dopiero po upływie trzech lat od wydania decyzji o cofnięciu.

 

 

 

 

________________________________

1 Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)Stan prawny obowiązujący na dzień 06.05.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Koncesja na sprzedaż alkoholu

Prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia, zwanego potocznie „koncesją na sprzedaż alkoholu”. Zezwolenie takie, w zależności od tego czy przedsiębiorca chce prowadzić sprzedaż detaliczną, czy hurtową, wydaje organ gminy, mars
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »