Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż wspólnego domu gdy z żoną nie ma kontaktu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 22.12.2018

Jesteśmy po rozwodzie i oboje mieszkamy w innych krajach UE, ale nie Polsce. Wraz z byłą żoną chcieliśmy sprzedać wspólny dom, jednak obecnie nie mam z nią kontaktu. Nie stawiała się na rozprawy, nie łoży na dzieci. Czy mogę sprzedać dom samodzielnie? Jak tego dokonać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla wskazanego stanu faktycznego stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 31):

 

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4 kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Nieruchomość wchodzi więc w skład majątku wspólnego. Konieczne jest dokonanie podziału majątku na drodze postępowania sądowego. Sądem właściwym miejscowo jest sąd położenia nieruchomości. Wniosek składa się do sądu rejonowego położenia nieruchomości. Opłata od wniosku wynosi 1000 zł. We wniosku nalezy wskazać wartość nieruchomości oraz wykazać prawo własności.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus sześć =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność za kredyt byłego męża

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, niedługo odbędzie się sprawa o podział majątku. Czy jeśli mąż zaciągnął kredyt już po rozwodzie, to mogę być ewentualnie zobowiązana do jego spłaty, skoro nie mamy jeszcze podziału majątku?

Sprzedaż mieszkania podczas konkubinatu i przeznaczenie pieniędzy na rodzinę

Od 12 lat żyję z partnerką w konkubinacie w jej mieszkaniu (mieszkanie jest jej własnością), w którym jestem zameldowany. Mamy dwoje dzieci. W trakcie trwania naszego związku sprzedałem swoje mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na nasze rodzinne potrzeby. Teraz okazało się, że partnerka chce

Przeniesienie udziału we wspólnej nieruchomości przez rodzica na dziecko

Moi rodzice mają działkę z domem. Czy jedno z rodziców może przepisać na mnie prawo własności do swojej części? Co należałoby zrobić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »