Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż w sklepie w święta przez osobę na umowę zlecenie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 14.01.2018

Jeśli w dzień świąteczny w moim sklepie obsługuje osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, czy PIP ma podstawę do wszczęcia u mnie kontroli? Tak się ostatnio dzieje, gdy w dzień świąteczny za ladą stoi u mnie osoba z podpisaną umową-zleceniem, która nie jest moim pracownikiem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady, zakaz pracy w dni świąteczne dotyczy tylko osób wykonujących zadania na podstawie umowy o pracę. W przypadku umowy cywilnoprawnej takiego zakazu nie ma.

 

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, także nie jest objęta takim zakazem. Pozostaje jedynie kwestia tego, na jakiej podstawie osoba ta będzie prowadziła sprzedaż w Pana sklepie. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce na podstawie umowy-zlecenia, bądź innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

 

Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo przeprowadzać kontrolę wtedy, gdy podejrzewa naruszenie prawa. W sytuacji, gdy w placówkach handlowych obowiązuje zakaz handlu w święto, a jednak ktoś wykonuje tam pewne zadania – PIP ma prawo przeprowadzić kontrolę, niezależnie od tego czy osoba sprzedająca tam prowadzi własną działalność gospodarczą, czy jest po prostu zleceniodawcą.

 

Zadaniem PIP jest wówczas ustalenie, czy nie doszło do próby obejścia przepisów prawa pracy pod pozorem innej umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 2 =

»Podobne materiały

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Mamy kontrolę z PIP. Dwóch pracowników (umowa-zlecenie) dokonało wyrejestrowania z urzędu pracy już po rozpoczęciu kontroli. Inspektor chce nałożyć na mnie za to kary. Czy mogę jakoś uniknąć odpowiedzialności?

 

Pieczęć imienna

ZUS wzywa mnie do dostarczenia świadectwa pracy z prawidłową pieczęcią imienną pracodawcy. Dostarczony dokument zawiera pieczątkę firmy i czytelny podpis osoby wystawiającej. Czy ZUS ma prawo do takiego żądania?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »