.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż używanych części do telewizorów a zwolnienie z VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 01.10.2021 • Zaktualizowane: 01.10.2021

Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Mam zamiar sprzedawać przez internet części z telewizorów, które wcześniej zostaną odzyskane z uszkodzonych, używanych odbiorników, które często lądują na śmietniku, lub po prostu będę je skupował od osób prywatnych. W związku z tym mam pytanie o zwolnienie z VAT. Prawdopodobnie sprzedaż części do telewizorów mieści się pod numerem 26 PKWiU, który podlega pod VAT, ale jeżeli chodzi o części używane albo moje prywatne, czy też będę zmuszony być VAT-owcem? Wiem również, że nie przekroczę progu rocznego 200 000 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż używanych części do telewizorów a zwolnienie z VAT

Sprzedaż części do telewizorów – PKWiU 26

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy VAT – ze zwolnienia od podatku nie korzysta dostawa następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

 

  • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

 

Co istotne, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy VAT odnosi się do umów zawieranych zarówno z konsumentami, jak i z podmiotami niebędącymi konsumentami, tj. innymi podatnikami.

 

Umowa zawarta na odległość – sprzedaż internetowa

Zauważyć należy, że ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia umowy zawartej na odległość. Ustawodawca, wprowadzając powyższy przepis, wzorował się na określeniu umowy zawieranej na odległość zdefiniowanej w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, zgodnie z którą to definicją umowa zawarta na odległość oznacza umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem z jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

 

Zatem z powyższego przepisu wynika, że umowa zawarta na odległość to umowa nazwana, do zawarcia której dochodzi w ramach zorganizowanego przez przedsiębiorcę systemu zawierania umów na odległość, często dla tzw. transakcji on-line. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania umowy jako zawartej na odległość jest brak jednoczesnej fizycznej obecności stron w tym samym miejscu i czasie, a także zawarcie umowy z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

 

Kategoria PKWiU 26 – sprzęt nowy i używany

W kontekście przedstawionego problemu należy wskazać, że powyższy przepis w żaden sposób nie warunkuje utraty prawa do zwolnienia od tego, czy mamy do czynienia ze sprzętem nowym, używanym czy też należącym do majątku prywatnego, ale włączonym do majątku firmowego. Podobnie klasyfikacja PKWiU w żaden sposób nie różnice sprzętu na nowy czy używany. Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt nowy, czy używany, będzie on mieścił się w kategorii PKWiU 26.

 

W mojej ocenie, jeżeli będzie Pan sprzedawał przez Internet towary sklasyfikowane jako PKWiU 26, to niezależnie od tego, czy będą to towary używane, czy nowe, czy też będące uprzednio składnikiem majątku prywatnego, nie będzie Panu przysługiwało zwolnienie z VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »